Osmaneli’de şüheda üzere dua edildi

Bilecik’in Osmaneli ilçesine sınırlı Akçapınar köyünde mevcut şehitlikte 30 Ağustos Galebe Bayramı dolayısıyla yâd programı düzenlendi.

Köyde, 9 Mezarlar mevkisindeki şehitlikte Kur’an-ı Semih tilavetinin ardından dua edildi.

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, törende yaptığı konuşmada, Nazik Taarruz sırasında Yunan askerleri ile mücadele etmek üzere bölgeye mevrut 9 Türk askerinin, açılan top atışı sonrası bu bölgede martir olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Münür Şahin dahi şehitliği ahali ele vererek şehitlere yakışır tıpkısı düzlük haline getireceklerini rapor etti.

Bölgede mezarı mevcut Akçakayalı martir Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş ise dedesinin köyden 5 arkadaşıyla o çağ asker olduğunu ve Dumlupınar’a gidip savaşa katıldığını dile getirdi.

Taş, şu ifadeleri kullandı:

“Dumlupınar’da İsmet Vakur dedemi ve arkadaşlarını kişi memleketlerini korumaları üzere ‘Orada savaşın’ deyip buraya gönderiyor. Burada Palikarya askerleriyle aşağıda bulunan mevzilere girip savaşıyorlar. Havanın yağışlı olması münasebetiyle üşüdükleri için acı yakıyorlar ve dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askerleri dedemlerin bulunduğu yere top atmaları sonucunda dedem ve arkadaşları şehit olmuşlar. Ayrıntılı araştırmalarımız sonuncunda 1983 yahut 1987 yıllarında burayı bulup şehitliği düzenledik.”

Şehitlikteki etkinliğe Cumhuriyet Altını Savcısı İlyas Öner, İlçe Cingöz Başkan Vekili Kıdemli Başçavuş Mustafa Acemi, İlçe Güven Başmuallim Vekili Orkun Törer, siyasi partilerin ilçe başkanları ile Akçapınar karye sakinleri katıldı.

Share: