Mut’ta kayısı reform ve adaptasyon çalışmaları yapılacak

Mut Meslek Yüksekokulu’na ilişkin 40 dönümlük yerey Sazak Üniversitesi ile tören düzeni imzalanarak yer teslimi yapıldı.

Sazak Mut Patika Yüksekokulu, Mutluluk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Mut Ekincilik Odası Başkanlığı ve Alata Araştırma Enstitü Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, Mut Kayısıyla ilgili mücahede yapılması amacıyla amacıyla faziletli okula ilgilendiren parselin Alata Araştırı Enstitüsüne meydan teslimi yapıldı.

Özellikle Prusnus kabilinden olan kayısının agranomik özellikleri çevresel faktörlerden faziletli oranda etkilendiği için ıslahat çalışmaları kayısıların gerçek performanslarının gözlemlenebilmesi açısından üretimi yapılan bölgelerde gerçekleştirilmesine ilgi çeken yetkililer, Mut sofralık kayısının yeryüzü er hasat edildiği, yer fazla üretimin yapıldığı, Mut ilçesinde domestik çeşitleri yetiştirmek amacıyla Mutluluk Patika Yüksek Okuluna ilgili araziye yerli ve yabancı sarıerik çeşitleri ile bahçe kurularak reform ve adaptasyon çalışmaları yapılacak.

Mut Patika Yüksekokulu Müdürü Kasım Pınar’da, yapılacak çalışmanın teferruatlı dönemi kapsadığını belirterek, “Bu işbirliği Mut ilçesi üzere çok oylumlu. Bütün dünyada bu kök icraat üretimin yapıldığı bölgelerde gerçekleştiriliyor. Sofralık sarıerik üretiminde ülkemizde sunu şişman paya ehil olan ilçemizde bu çalışmanın yapılacak olması balaban kazanım sağlayacak” dedi.

Türkiye’nin yüzde 85’ini karşılayan Mutluluk Kayısısı adıyla coğrafi tescil düzlük ilçede, 55 bin dekar arazide, 1 milyon kayısı ağacı varlığıyla averaj 200 bin titrem sarıerik üretimi gerçekleştiriliyor. – MERSİN

Share: