Vanlı anneler: “Kandil’in kapısını kapattık”

Van’üstelik terör örgütü PKK marifetiyle kızı dağa kaçırılan asıl Saliha Sap, anneler kendisine Kandil’in yolunu kapattıklarını ve bundan sonra çocukların dağa kaçırılmadığını söyledi.

Van’dahi çocuklarının yıldırı örgütü PKK vasıtasıyla dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan aileler, 44 haftalık süreçten bu yana partinin devlet başkanlığı binası uğrunda habitat eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Evlatları ayrı ayrı tarihlerde PKK yıldırı örgütü eliyle dağa kaçırılan ve sayıları 32’yi bulan aileler, kentin sunu tüvana noktası olan Cumhuriyet Altını Caddesi’nde bir araya geldi. Ellerindeki dövizlerle yol eden anneler, bir yandan bile HDP ve PKK aleyhine motto attı.

“Artık Kandil’e yavru gitmiyor”

Bitlis’ten gelerek eyleme katılan ve 2015 yılında oğlu Yetiş Ayvaz’in PKK yoluyla götürüldüğünü anlatım fail Saliha Mert, HDP’nin açtığı müziklerin imdi kapatılmasını rica etti. Anneler kendisine yıldırı örgütü PKK’yı bitireceklerini ifade eden Koca, “Kandil’in kapısını kapattık. Daha Çok Kandil’e yavru gitmiyor. Sunma çok dahi buna sevindik. Biz evlatlarımızı istiyoruz. O katiller evlatlarımızı versin. Tığ o çocukları Amerika’ya uşaklık etsinler diyerek doğurmadık. Yeryüzü büyük hayalim çocuğumun leşker olmasıydı. Hayallerimi çaldılar” dedi.

“Daha Çok hiçbir annenin ciğer yanmasın”

HDP’yi tek yerde temizlemek istemediklerini dile getiren Baylan Sancar isimli anne ise “HDP 9 yaşındaki çocukları araca bindirerek Kandil’e götürüyor. Biz PKK’dan ve HDP’den hakkımız olan evlatlarımızı istiyoruz. Tığ evlatlarımız için buradayız. Kızım Şeyma’yı ve ayrıksı çocukları istiyoruz. 11 yıldır benim ciğerin yanıyor. Daha Çok hiçbir annenin göğüs yanmasın” diye konuştu. – VAN

Share: