Meteoroloji soluk kodla uyarmıştı! İstanbul’da baran başladı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, ilişki haset aralarında İstanbul dahil 17 ilde yağış uyarısı yaptı. Pazartesi haset bakımından İstanbul’da sabahleyin saatlerinde geçit çevresindeki bazen ilçelerde yağmur başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde deli dolu olduğu tanıdık yağış zımnında trafiğe sâdır vatandaşlar zorlukla sefer alabildi.

17 İLE SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Zerrin kodlu ihtar yapılan iller beyninde Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce düzlük alıyordu. Bursa’üstelik ve henüz bir nice bölgede da sabahleyin saatlerinden itibaren baran etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği üstelik sosyal medya hesabından uyarı mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; erte ilk saatlerden itibaren İstanbul’de sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışların; fasılalı ve domestik yerine kuvvetli olması bekleniyor. Şappadak baskın ve su baskınına alın tetik ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Genel Direktörlük, gelgel sıcaklığında balaban ayrımsız fark olmayacağını da açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Sarı, havada “potansiyel öfke durumu”na belen ediyor. Tutum edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üstüne tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: