Şehidin tek kullanmadığı otomobilini satıp, Kamerun’da su kuyusu açtırdılar

ERZİNCAN’da, 4 sene evvel operasyona giderken kamyonetin devrilmesiyle şehit olan Uzman Çavuş Furkan Kaplanbaba’nın Düzce’birlikte hayatiyetli ailesi, şehidin tek kullanmadığı otomobilini satarak, Kamerun’da su kuyusu açtırdı. Oğlunun evvel aylardaki maaşlarıyla araba aldığını söyleyen Ayfer Kaplanbaba, “Talih olmadı. Furkan, şehit oldu. İnşallah hayrı, ezel ebet orada su gibi akacak” dedi.

Uzatmalı Çavuş Furkan Kaplanbaba, 24 Teşrinievvel 2018’üstelik, Erzincan’ın İliç ilçesinden göreve gitmek için bindiği kamyonetin devrilmesiyle martir oldu. Kaplanbaba, geçmiş aylardaki maaşlarıyla satın aldığı otomobile tek binemedi. İzninde Düzce’ye gelip, otomobilini almayı planladığı tamlanan Kaplanbaba şehit olunca ailesi da uzlaştırıcı satarak Kamerun’da oğullarının adına akarsu kuyusu açtırdı.

Anne Ayfer Kaplanbaba, “Furkan, göreve başlamasının arkası sıra önce maaşlarıyla araba aldı. Düzce’den bire bir arkadaşı almıştı. Gelip izninde arabasını götürecekti. Çokça hevesliydi. Temas ahit kardeşine fotoğraflarını çektirip attırıyordu. Arabayı yıkamasını söylüyordu zira çokça seviyordu. Kapıda bekliyordu kim Furkan izne gelip götürecek. Şans olmadı yırtılmak. Furkan martir oldu, makine kapıda kaldı. Tafsilatlı müddet durdu. Binsek binemedik. Ben sattırmak istemedim ama bilahare eşim, ‘Nereye kadar kapıda saklayacağız. Keşke satıp tıpkı müfit yapalım’ dedi. Arabayı satıp parasını gönderdik. Afrika’da namına büyük aynı su kuyusu açıldı. İnşallah hayrı ezel ebet orada akarsu kabilinden akacak” diye konuştu.EVİNE ‘ŞEHİT KÖŞESİ’ YAPTIAyfer Kaplanbaba, evinde oğlunun şehit olduğu ahit üstünde olan kıyafetleri, saatleri, fotoğrafları, çeri kınası üstünde duran eldiveni ve birçok ferdî eşyasının bulunduğu ‘martir köşesi’ oluşturdu. Kaplanbaba, oğlunun eşyalarına sarılıp teselli aradığını söyleyerek, “Günümün tamamını burada geçiriyorum. Okuyorum, fotoğraflarına, kıyafetlerine bakıp özlem gidermeye çalışıyorum” dedi.MEZUN OLDUĞU OKULA İSMİ VERİLDİŞehitlerin unutulmamasını talip Kaplanbaba, “Benim için arz önemi olan, özlük oğlum ve sair şehitlerin isimlerinin hiç unutulmaması. Gençlerin o bilinçle yurt sevgisiyle yetişmesini istiyorum. Bunlar tek unutulmasın” diye konuştu.Oğlunun adının, eğitim bilimi gördüğü okula verildiğini belirten Ayfer Kaplanbaba, kendisinin da elan evvel burada temizlik görevlisi olarak çalıştığını söyleyerek, “Yeşiltepe İlkokulu’na ismi verildi. Şu levhaya yaklaşmak benim için büyük kurum. Ego bu okulda çalıştım. Furkan buradan çıkışlı oldu. Ortaokulu burada bitirdi. İnşallah buradan bir nice Furkan’lar yetişir. Vatana, millete müfit olurlar” dedi.Share: