Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile soluk kodlu uyarma! Apansız hâkim ve akarsu baskınları amacıyla müdebbir olunması istendi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden mevrut serencam çekicilik raporlarına bakarak erte günün ilk saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek bora ve asuman curcunalı sağanağın, Marmara’nın cenup ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Gün Batısı Karadeniz’da Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’dahi, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın şimal ve gün batısı ilçelerinde aralıklı ve yerel kendisine kuvvetli yağmur bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 il amacıyla sarı kodlu uyarı verildi. Bu iller arasında Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce düz alıyor.

YEĞIN VE AKARSU BASKINI UYARISI

Hava Bilgisi’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Günindi Karadeniz (Sinop hariç), Çanakkale’nin iç kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın yıldız ve günindi kesimlerinde saha düz akva olması beklendiğinden dominant, su baskını, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin müdebbir ve tetik olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği da içtimai medya hesabından uyarma mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; erte önce saatlerden itibaren İstanbul’bile sağanak ve asuman ses bora yağışların; espaslı ve evcil yerine akva olması bekleniyor. Vehleten dominant ve su baskınına alın tetik ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Genel Müdürlük, gelgel sıcaklığında kebir bir mübayenet olmayacağını bile açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra mutedil kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Soluk, havada “gizil kızdırma durumu”na meni ediyor. Tutum edilen meteorolojik vaka sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat konusunda titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: