Mersin’de ecnebi yön enjekte edilerek kurutulan dikme, baştan yeşermeye başladı

Sazak’de yabancı bap enjekte edilerek kurutulan dikme, yeniden yeşermeye başladı

YANLIŞSIZ Fırka Sazak Saylav Zeynep Gül Yılmayan:

“Böyle yeşerdiğini soldurmak bizleri bahtiyar etti”

MERSİN – Mersin Ağacı’de Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki Özgecan Aslan Meydanı’nda matkapla delinerek ecnebi özellik enjekte yapılmak suretiyle kurutulan dikme, baştan yeşermeye başladı.

Mersin’üstelik Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki Özgecan Aslan Meydanı’nda bulunan muallel asırlık lastik ağacı dikme, matkapla delinerek ecnebi yön enjekte yapılmak kanalıyla kurutulmuştu. Ağacın kurumaya başlaması konusunda Mersin Ağacı Valiliğinin talimatıyla tetkik başlatan Orman Nahiye Müdürlüğü ekipleri, ağaçta matkapla 9 hapis açıldığı, gövdedeki keyfiyet değişimi ile dallardaki kurumanın üstelik açılan deliklere ecnebi özellik enjekte edilmesi sonucu oluştuğunu belirledi. Mersin Ağacı kamuoyunda iri aksiseda bulan ve belde dostlarını dikçe üzen olayın ardından iş başlatan Mersin Ağacı Itimat Müdürlüğü ekipleri, alıcı kayıtlarından sakil 3 kişiye ulaştı. Polisin tespitleri sonucu olayın şüphelisi olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Esen Başkomutan G., CHP Toroslar İlçe Cahillik Kolları Başkanı Oğuzhan Ç. ve belediye çalışanı miftah sürücüsü Yusuf S. gözaltına alındı. Emniyetteki ifadelerinin peşi sıra adliyeye sevk edilen kişiler, adli taharri kararıyla azade bırakıldı. Belediyede çalışanlar üzere dahi idari sormaca başlatılmıştı.

Ağacın kurutulmasına bir nice yurttaş hem tepki göstermiş hem da üzülmüşken, ağaçtan sevindirici görüntüler gelmeye başladı. Baştan yeşermeye başlayan dikme, görenlerin yüzünü güldürdü. Bugünde ağacın bulunduğu bölgeye her an incelemelerde kâin SELIM Parti Mersin Saylav Zeynep Gül Yılmayan, ağacın yeşerdiğini görmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Ağacın kurutulması karşısında haddinden fazla üzüldüklerini kaydeden Yılmayan, “Ağaç 9 yerinden matkapla delinmiş, hamız enjekte edilmişti. Bunu yapanların birlikte Büyükşehir Belediyesinde daire başkanı, çalışanı ve CHP Toroslar Deneyimsizlik Kolları Başkanı olduğu tespit edilmişti. Hassaten şu zaman soruşturmanın gani gitmesi için de açığa alındılar. Bağımlı tıpkı âdem bunu ne yapar, beyin alır kabil değil. Hep Mersin’i, cümle ongun severleri bu boyut üzdü. Bizi da fazlasıyla üzdü. Görüngü olduğunda derakap sıcağı sıcağına buraya gelip bakmıştım. O zaman içim acımıştı. Zaman böyle yeşerdiğini temizlemek bizleri mutlu etti. Bunun yeşermesinde şu zaman ‘biz yeşertiyoruz’ kadar bire bir alacak oluşturmaya çalışsa bile Büyükşehir Belediyesi, böyle birşey bulunmayan. Bu ağacın doğasında özlük kendini restorasyon özelliği olduğunu öğrendik. Bu müjdeli tıpkısı haber. Olaydan bilahare hep halkımız ağacı himaye konusunda değişik duyarlılık geliştirdiler. daha çok engel verebileceklerini düşünmüyorum. Halen bellek alır kabilinden değil. Bu ağaca niye işkence ettiler, ne ezinç yaptılar. Huy severler bu ağaca ezinç yapılırken yada yapıldığını öğrendikten bilahare neredeydi? Yani Seyahat Parkı olaylarında biz ağacı sürmek istediğimizde o kadar duyarlı kasıp, ortalığı birbirine katan, devleti milyarlarca teklik zarara uğratan insanlar ve bunların destekçileri bu dikme eziyet çektirilirken neredeydi? Bozukluk on paralık sesleri çıkmadı? Ancak şu anda tığ mutluyuz çünkü ağacımız yeşermeye başladı” diye niteleyerek konuştu.Share: