Dünyaca adlı Karikatürist Jean-Jacques Sempe emrihak etti

Dünyaca adlı çizer ve yazar Jean-Jacques Sempe 89 yaşında yaşamını yitirdi. Türkçeye “Pıtırcık” adıyla çevrilen Le Petit Nicolas serisiyle maruf ve toy çizimiyle Fransa’nın bildirme çok satan yazar ve çizerlerinden biri olan Sempe’nin ölüm nedeni açıklanmadı.

Acun çapında 15 milyondan aşkın satan Sempe’nin ölümüyle ait açıklamayı arkadaşı Marc Lecarpentier yaptı. Lecarpentier, “Çizer Jean-Jacques Sempe, perşembe akşamı 89 yaşında huzur süresince yaşamını yitirdi. Yazlık evinde beraberinde eşi ve mail arkadaşları varken yaşamını yitirdi” dedi.

Pıtırcık serisi 40’fecir çok ülkede 15 milyondan çok satarak rekor kırmıştı.

Çocukken caz piyanisti tutmak talip ancak okulu yarıda bırakarak orduya katılan Sempe henüz sonradan karikatürcü yerine iş bulmuştu. Asteriks serisinin yaratıcılarından Rene Goscinny ile mail hempa olan Sempe’nin çizimleri 45 ülkede 15 milyondan aşkın satmıştı. Eserleri film ve cızık filme dökme Sempe’nin rahat çizgileri ve esprileri alametifarikası haline gelmişti.

Sözcü’nün haberine göre koruyucu ailelerde dayanabilen koşullarda aynı çocukluk geçiren Sempe 2018 yılında verdiği demeçte “Pıtırcık serisi çocukken yaşadığım zorlukları hatırlatırken her şeyin iyi sonuçlanacağını gösteriyor” dedi.

Adlı seslendirme sanatçısı Sungun Babacan memat etti

 

Mafya filmlerinin aranan ismi son etti

 

Mahir edebiyatçı Rasim Özdenören emrihak etti

 

Share: