Mersin Büyükşehir’den Kullanılmamış Mobil Uygulama: ‘Mahalle Bizim’

Sazak Büyükşehir Belediyesi’nin elçi demokrasi ve delege belediyecilik anlayışının kentte hayatiyetli arz anne idare birimi karışma tevessül etmek amacıyla tekmil vatandaşlar aracılığıyla benimsenmesini hatırlamak namına geliştirdiği ‘Mahalle Bizim’ uygulamasının tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Ali Gönül Özdemir, Aut İlişkiler ve Projelerden Sorumlu Komutan Danışmanı İbrahim Tekâmül ile merkez mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıda, uygulamanın detayları anlatıldı. Mahalle muhtarlarının aplikasyon hakkında zaaf ettiği sorular yanıtlandı.

Arsıulusal Alman İşbirliği Ajansı eliyle yardım almaya doğruluk kazanan ve pilot faal uygulama olan ‘Mahalle Bizim’uygulaması; vatandaş-çatı yöneticisi-muhtar ve uray beyninde ateş parçası dijital aynı güreşçi köprüsü olacak.

‘MAHALLE BİZİM’ MOBİL UYGULAMASI NEDİR?

Vatandaşla, çatı yöneticisi ve muhtarların iletişim kurmasını kolaylaştırmak üzere geliştirilmiş olan uçucu mobilize uygulama projesinden, mecmu vatandaşlar yararlanabilecek. Vatandaşlar, mahalleleri ile ait sevgili, kâm, istek ve önerilerini aplikasyon üzerinden, bina yöneticilerine ve muhtarlara iletebilecek. Atak aplikasyon üzerinden vatandaşların oluşturduğu talepler muhtara, kocabaşı tarafından da TEKSİN’e iletilecek. Vatandaşlar ve muhtarların etkili ortaklık yapabilmesini sağlayan uygulama yardımıyla, muhtarlar ve bina yöneticileri öz kâm ve önerilerini birlikte TEKSİN’e iletebilecek. Aplikasyon antrparantez, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ile alakalı sunacağı anketlerle birlikte vatandaş memnuniyetinin ölçümlenmesine olanak sağlayacak.

BÜYÜKKINACI: “PROJENİN DİJİTAL OLMASINI VE TOPLUMUN GELIŞIGÜZEL KESİMİNE HİTAP ETMESİNİ İSTEDİK”

Aut İlişkiler ve Projeler Ofis Müdürlüğü Ünite Koordinatörü Melisa Büyükkınacı, ‘Mahalle Bizim’ uygulamasının proje detaylarını paylaşarak,  “Avrupa Birliği Fonu olan Uluslararası Alman İş Birliği Ajansı yoluyla fonlanmış, armağan almaya doğruluk nail ayrımsız faal aplikasyon projesi. Biz kıpırdak aplikasyon projesini tasarlarken; sayısal olmasını, çağdaş olmasını, yeniliklere basamak uydurmasını, yeniliklere fut uydururken birlikte toplumdaki seçkin kesime hitap etmesini istedik. Bu yüzden birlikte hem vatandaşlarımızın, hem mahalle muhtarlarımızın, hem bile apartman yöneticilerimizin kullanabileceği, Büyükşehir Belediyemizin TEKSİN uygulaması ile entegre olan tıpkısı herkes yerine planladık” dedi.

“PROJE İLE İLGİLİ SAHADAN HADDINDEN FAZLA EVIRE ÇEVIRE DÖNÜŞLER ALDIK”

Proje ile ilgili deneme sürecinde olumlu dönüşler aldıklarını belirten Büyükkınacı, “9 aylık bire bir süreçte tahminî 550 yaşama bizim uygulamamızı indirdi ve kendilerinden zait dönüşler aldık. Bugün birlikte burada muhtarlarımıza tıpkısı tanıtım etkinliği gerçekleştirdik. Sahadan de çokça pir dönüşler almıştık, zaman burada muhtarlarımızdan de çokça artı dönüşler aldık. Bu yüzden çokça mutluyuz. Cümle vatandaşlarımıza, apartman yöneticilerimize, muhtarlarımıza bu uygulamayı indirmeleri yönünde davet boşaltmak istiyoruz. seçkin yardıma, desteğe ihtiyaç duyarlarsa herhangi bir ahit bizimle iletişime geçebilirler” diyerek konuştu.

GÜLGEN: “ELAN ÖNCELERDE HAKEZA BİR İLETİŞİM YOKTU”

‘Mahalle Bizim’ uygulaması ile ilgilendiren hesaplı lansman çalışmalarını çokça beğendiklerini belirten Muhtarlar Derneği Başkanı ve Kiremithane Muhtar Ali Gülgen, “Daha ilk rüfeka bizi bilgilendirmişlerdi. Oradan uygulamayı tanıyoruz. Doğrusu TEKSİN’le alay malay çalışıyorduk. Bu da TEKSİN’e  koruyucu aynı kürsü, amma elan domuzuna aynı uygulama. İnşallah çokça bile başarılı olacak. Daha öncelerde hakeza tıpkısı iletişim yoktu. Şimdi Vahap Bey geldikten bilahare başladı bu aplikasyon. Bizim bilfarz MESKİ’nin muhtarlar programı var. Haddinden Fazla kalburüstü tıpkı izlence. Biz orada Whatsapp’tan hep mahallenin sorunlarını atıyoruz. ayrımsız yanıt geliyor bize. Yani orada birlikte 10 numara benzeri uygulama var ve haddinden fazla memnunuz”dedi.

“DİLEKÇELERİN KAYIT ALTINDA OLMASI ÖNEMLİ”

Uygulamanın vatandaşları dahi kapsamasının balaban olduğunu belirten Gülgen,“Mahalle sakinleri da, yöneticiler dahi araya girebilecek. Bize dertlerini anlatacaklar. Tığ bile onları belediyeye ileteceğiz. Tığ çözebildiklerimizi çözeceğiz, çözemediklerimizi belediyeye ileteceğiz. Büyükşehir Belediyesi çözecek. Direkt uray ile muhatap oluyorsunuz. Ayrımsız üstelik bunlar pusat altında olduğu amacıyla ahit bile var. Vaktiyle telefonu açıyorduk, aynı henüz dönen olmuyordu. Demin bunlar kayıt altında olduğu amacıyla, bizim açımızdan balaban kolay oldu” diyerek konuştu.

KALINLI: “TELEFON TRAFİĞİNİ DÜŞÜRMEK ADINA ÜSTELIK GÜZELCE BİR PROJE OLMUŞ”

Akdam Mahalle Muhtarı Yonca Kalınlı, hakeza ayrımsız aplikasyon için Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ileterek, “Muhtarlarımızın telefon trafiğini budamak hesabına iyice bir proje reşit. Vatandaşlarımızın sorunları, bu program içerisinde Büyükşehir’e iletilecek. Büyükşehir ve MESKİ uygulaması var söz gelimi. Burada aceleci bir şekilde, mahalleyle ilgili elan genel sorunlar iletilebilecek. Kapsamlı tıpkı şekilde olacağı üzere çokça pir ayrımsız proje ergin” dedi.

YILMAZ: “IYICENE BİR FARKLILIK YARATTI. HENÜZ GÖSTERIŞSIZ ERİŞEBİLİYORUM”

İhsaniye Muhtar Zehra Yılmayan da uygulamayı indirdiğini ve kullandığını belirterek, “TEKSİN’den ulaşabiliyorduk doğrusu, amma şu anda bu çokça daha olağan oldu. Ayrıca biz önümüzdeki günlerde mahallede apartman yöneticilerimizle de aynı derinti yapacağız. Bu programı tüm yöneticilerimizin cebine bile indirmeyi düşünüyoruz. Çünkü hakikaten iyice bir ayrımlılık yarattı. Daha mahdut erişebiliyorum. Çok güzel” diyerek konuştu.

Share: