Sazak Büyükşehir’in Üzüm Sıkma Makinesi Üreticinin İşini Kolaylaştırdı

Sazak Büyükşehir Belediyesi’nin Sayköy Sulama Kooperatifi’ne hibe ettiği üzüm şet makinesi, bugüne çatışma anadan görme yöntemlerle sıkma işlemi işleyen üreticilerin işini kolaylaştırdı. Makineyle 1 saat kadar güdük benzeri sürede 1 titrem üzüm sıkabilen üreticiler, belediyeye teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde Sayköy Sulama Kooperatifi’ne armağan edilen üzüm sıkma makinesi, üreticilere pekmez ve yavşak yapımında amelî sağlıyor. Makineyle gelişigüzel üreticiler saatte 1 ton üzüm sıkabiliyor.

Zirai Hizmetler Dairesi’nde Kültür Teknikeri Ramazan Üredi, “Vahap Başkanımız göreve geldiğinden bu yana, kooperatiflerimize başlattığımız araba-ekipman desteğimiz devam ediyor. Sayköy Sulama Kooperatifi’ne yardım ettiğimiz makinemiz, saatte 1 titrem üzüm şet kapasitesine cemaat. Bu sayede üreticilerimiz bundan sonra sabahları 2-3 saat üzüm çiğneme derdinden kurtuldular. Makinemiz yardımıyla üreticilerimiz iş ve zamandan artırım ederek, ürünlerini 1 saatte sıkıp kaynatıyorlar” dedi.

Yıllardır yaptıkları işlemlerin zorluğunu anlatan yetiştirici Kevser Sayan, şöyle konuştu:

“Eskiden üzümü kesip geliyorduk. Teknemiz var şişman, betondan. Onun içine çuvallarla döküyorduk. Ağzını bağlayıp ayaklarımızla tepeliyorduk. Ondan bilahare kazanlara alıp ısıtıyoruz, yüzeyinde köpükler oluşuyor. Köpükleri alıyoruz. Ondan sonraları indiriyoruz onu ayrıksı aynı kazana, ağzını kapatıyoruz sabaha kadar o çöküyor. Ondan sonra üç saatte falanca kaynatma oluyor. Akşamdan başlıyoruz filhakika, sabahleyin ezanı kalkıyoruz başlıyoruz sıcağa kalmayalım diye. Demin ürünü getiriyoruz. Hızla kasalarla akşam ezanı namazıyla döküp çökertiyoruz.”

Sayköy Muhtar Gönül Türkmen ise şunları söyledi:

“Henüz başlangıçta bu üzümler arazilerden toplanıp geldikten sonra, teknelerde çuvallar içerisinde tekmelenip uzun uzun tıpkı süre zamanımızı aldıktan sonraları kaynatma işlemine geçiyorduk. Şimdi kısaca 10 kasa üzümün istifa süresi 1 saate büyüklüğünde indirilmiş durumda. Bu da ne eylemek oluyor? Zamandan artırım ettik, arz başta bu. Sonrasında ayakla tepelediğimizde 10 sandık üzümden kötü üst 6 kasa posa çıkardı. Makineyle çektiğimizde bu çökel bir kasaya kadar düştü. Mahalleliden aldığımız tepkiler çok olumlu. Özellikle bu yıl amacıyla konuşalım. Üzümün günümüzde 2 TL olduğu dönemde, pekmez 50- 60 liralara büyüklüğünde getirisi olan ayrımsız iz. Bundan önce şu pekmezi yapalım desek, en bir iki iki günümüz gidecekti. Demincek kadınlar bu işi severek yapıyor. Sebep isteyerek yapıyor? Bu işin yeryüzü tahakküm yanı tepelemeydi. Doruklama işinden kurtulduktan sonraları, yaklaşık 3-4 saatlik aynı çalışmayla pekmezimizi elde edebiliyoruz artık. Sıradan haddinden fazla altın bir bakım.”

Share: