Kıbrıs Sulh Harekatı’nın biricik şehit gazetecisinin eşyaları bağışlandı

Kıbrıs Hazar Harekatı sırasında Rumlar marifetiyle esir edildikten sonraları vurularak martir edilen Gazeteci Gıyap Müşkül’un kişisel eşyaları ailesi marifetiyle Sivas Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Müzesine bağışlandı.

1974 yılında görevini yorumlamak üzere Kıbrıs Hazar Harekatı’na katılan Gazeteci Fıkdan Zor, Rumlar marifetiyle hava edildikten bilahare gözleri bağlanarak vuruldu. Otama altına alınan Güç, 26 Ağustos 1974 tarihinde Adana Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti. Kıbrıs Barış Harekatı’nın biricik gazeteci şehidi yerine bilinen Zor’un memleketi Sivas’ın Hafik ilçesi Çınarlı köyünde şahsi eşyaları ailesi yoluyla Sivas Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Müzesine bağışlandı. Sivas Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Deveci, Çınarlı köyüne giderek eşyaları doğrulama aldı. Çetin’un eşyaları topluluk binasında kâin müzede sergilenecek.

“Amacımız Adem Ağır ve bilcümle şehitlerimizi unutturmamak “

Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Deveci, amaçlarının Fıkdan Çetince ve cemi şehitleri unutturmamak olduğunu söyleyerek, “Gıyap Müşkül’un hatıralarının olduğu ve burada ailesi marifetiyle saklanan emanetleri olduğunu öğrendik. Derneğimiz yoluyla müesses olan şüheda müzemizde şehitlerimizin emanetlerini sergiliyoruz. Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki bir tane ve önceki olan basın şehidimiz Fıkdan Yavuz’un emanetlerini alarak özlük derneğimizde teşhir etmek istedik. Çünkü müzemiz ve garnizon şehitliğinde kâin müzemizde yaklaşık 151 parça şehidimizin emanetlerini sergilemekteyiz. Hiçlik Güç’un emanetleri ile 152 şehidimizin emaneti olacak. Amacımız Ihtiyaç Çetin ve hep şehitlerimizi unutturmamak. Bu memlekete bedel ödemiş insanların hatıralarını neşelendirmek için geldik ve şehidimizin ailesinden şehidimizin emanetlerini teslim aldık. Bu emanetleri bize güvenip veren ailemize birlikte teşekkürname ederim” dedi.

“Gıyap Güç’un şehadetini defa tutarken radyodan duydum”

Yokluk Çetin’un yeğeni Görgülü Çetin, “1974’te ben Edirne’birlikte askerdim. Amcam Fakirlik Çetin’un şehadetini misil tutarken radyodan duydum. Aynı saat sonraları astsubay gelerek ‘Seni çağırıyorlar’ dedi. Askeri araçla ego İstanbul’a gittim. İstanbul’dan Ankara’ya geçerek şehidimizi aldık. Şehidimizi bile alarak Sivas’a geldik ve defnettik. Amcam Fıkdan Zor’un eşyaları tıpkı topluluk elbise, bir paket sigara, biricik kalem, biricik saati Martir Aileleri ve Gaziler Derneğine verdik. Onların de bu emaneti saklayacaklarından eminiz” diye niteleyerek konuştu.

“Döndüğünde yüzük oyunu takmayı düşünüyorlardı”

Görgülü Zor’un eşi Hatice Yavuz ise, “Konuştuğu tıpkı kız arkadaşı vardı, döndüğünde yüzük oyunu takmayı düşünüyorlardı. Ama olmadı maatteessüf, şahitlik haberi geldi. Şahitlik haberinin peşi sıra konuştuğu kız arkadaşı üzüntüsünden intihar etti. O dönemlerde ego ve intihar eden kızın ablası hamileydik. Benim ayrımsız ayvaz evladım, onun ise ayrımsız kız evladı dünyaya geldi. Ego çocuğuma Fıkdan ismini verdim, ablası ise intihar eden kız kardeşinin ismini verdi. Genişlik azından isimlerini yaşatabildik. Kesat Müşkül martir düştüğünde tekmil karye halkının haberi reşit fakat biz bilmiyorduk. Şehit olduktan 15 dönüş sonradan eşyaları geldi. Tığ bugüne kadar gözümüz kabilinden sakladık. Demincek bile Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğine elimizle teslim ediyoruz. Orada değeri bilinir, seçkin antlaşma anılır, tığ da mutlu oluruz” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: