Dünya ülkelerinin sofralarını Bursa süslüyor

Bursa ve ilçelerinde yetiştirilen sebze ve meyveler Avrupa ve Dünya ülkelerinin tercih ettiği şehirlerarasında geçmiş tam vadi alıyor.

Bursa üretilen birinci sınıf ürünler Avrupa acun ülkelerine ihracat edilirken, Bu ürünlerin başında meyvelerde yağız ballıdarı, savran armudu sebzelerde ise biber çeşitleri ile kapya biber vadi alıyor.

Almanya, İngiltere, Fransa, İsveç, İsviçre, Hollanda ve Danimarka’ya ihracat yaptıklarını tamlayan şirketin Umumi Heyet Başkanı Mahmut Kepeci, “Bursa genelde sezonluk istihsal alanıdır. Bursa üretimde Türkiye genelinde iyicene benzeri tekellüf oynuyor. Bunların başında meyve alanında siyah incir geliyor. Şeftali nektarın çeşitleri armut çeşitleri vadi alırken, sebze gurubunda de biber çeşitleri ile tıpkısı tür im Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat ediliyor. Almanya, İngiltere,Fransa, İsveç, İsviçre,Hollanda, Danimarka kabilinden birçok ülkeye Bursa ve bölgesinden göveri ve ürün kendisine tüm ürünlerin ihracatı yapılıyor. Bursa nitelikli ürünleri ve tenevvü bakımından Avrupa’nın tercih ettiği şehirlerin sunma başında düzlük alıyor. İklimi ve nitelikli iz yetiştirilmesi cihetiyle vazgeçilmezler beyninde kayran alıyor” diye niteleyerek konuştu.

Kepeci, ” Canla başla çalışan üreticilerimiz birinci sınıf işaret ve yelpaze sağladığında kazançları artar. Çağdaş ekincilik ve planlı çalışıldığında üretecekleri domuzuna ürünler Avrupa ve Dünya pazarına giderse emeklerinin karşılığını olağandan alacaklardır” dedi. – BURSA

Share: