Kasapoğlu: “Gençlerimizle baş başa gelişigüzel olmaya devam edeceğiz”

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB dar başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha meydan yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletkâr olta oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor mülk müdürlerinin da çevrim içi katıldığı toplantıda GSB güçlükle başvuru sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi sınırlı başvurularına ilişin bir numara safha düzentileme sonuçlarını tesahup etmek amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla temas alanda faziletkâr teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve hayat alanı. Tam gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diyerek konuştu.

Kamu çalışmaların bili odaklı şekilde ve tamamen aynı bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve aplikasyon namına 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Intizam sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini en aktif, artağan şekilde hareketli koordinasyonla yönetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri ülke ülke değişik oluyor. Tığ bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli sadakat kırcı benzeri emek var. Bu sunturlu çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu tarafından dijital olarak analiz edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve toplumsal format kriterleri asıl alınarak tekrar tamamen dijital ortamda, objektif şekilde bire bir puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü andıran kalkışmak kaydıyla intizam yapıldı. Eğer o yurtta kayran bulunmayan ise yeryüzü andıran ayrıksı yurda yerleştirme yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha kayran yerleştirmede tarihimizin arz faziletkâr intizam oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkıntılı hizmetlerinin dünyada eşi aynı yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem de önceki fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye erbap ancak altyapımız var. Bu da kurum ve şenlik vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak gelmek amacıyla 41 memleket merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tüm yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamlık Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma yerine hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Cümle gençlerimize sonuçlarımızın kandırıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer mail şekilde izleme etmeyi kaynak ediyorum.”Share: