Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında tıpkı matbuat toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreciyle ilişik kebir açıklamalarda bulundu. Seçkin iki ülkenin birlikte henüz taahhütlerini yerine getirmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Meşruhat var amma tığ sürekli somut adımlar kullanmak istediğimizin altını çiziyoruz. 26 Ağustos’ta eş mutabakat toplantısı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Gündemden öne sâdır başlıklara değinen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci, DENIZ üyelik süreci, Yunanistan ve Suriye ile düet ilişkilerle ilişkin koskocaman değerlendirmeler yaptı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“İsveç ve Finlandiya henüz belgeler ve açıklamalarda taahhüt ettiklerini yerine getirmediler. Meşruhat var amma biz sürekli konkre adımlar sarmak istediğimizin altını çiziyoruz. Bizim amacıyla az buçuk baskısı bulunmayan. NATO üyesi almak isteyen ülkeler bunlar.26 Ağustos’ta kuma uzlaşma toplantısı yapacağız.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı dalan, kampanya çalışmalarından bambaşka ayaküzeri selamlaşmalarımız oldu. Savunma Bakanımızın Yunanistan Defans Bakanı ile NATO toplantısında selamlaşması oldu. Madrid’da Dendias’ı ayaküstü geçe gördük, bire bir merhabalaşma oldu. Onun dışında herhangi bir ülfet olmadı. Palikarya Savunma Bakanı ve ilişkin şahıslar yıllardır toplantıya gelmiyorlar. Burada tüm sorunların hepsinin kapsamlı şekilde çözülmesi üzerine Türkiye irade gösteriyor, Yunanistan zamana oynuyor. Yunanistan’ın adaları silahlandırdığı berrak, ortada. Biz bunu BM’ye ve arsıulusal toplumun gündemine taşıdık. Bu ihlallere müsamaha göstermemiz kabil değil.

AB ÜYELİK SÜRECİ

Üyelik sürecimizle ilişik aynı aleniyet görmüyoruz. Tığ teknik anlamda siyasi engelleri kaldırıp enformasyon etmeye hazırız diyeceğiz. AKARSU Vasıtasıyla içtenlikle tıpkı yaklaşım görmüyoruz. Biraz oyalamaca var. Avrupa’bile kâh sorunlar var. Bu sorunların çözümü üzere yegâne başına ferman koyabilen tek mutluluk Türkiye. Sorunların çözümü konusunda temel yoran ve somut adımlar atan devlet Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımızı KEZ ile yapsaydık AB küresel bire bir oyuncu olurdu. Türkiye vazgeçilmez benzeri devlet. Fırsatlar pekâlâ değerlendirilmeli bunu görüşmeliyiz. Avrupa’nın buna ihtiyacı var.

SURİYE İLE İLİŞKİLER

Mufassal zamandır Putin ve Zalim yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Cumhurbaşkanımız dahi istihbaratların görüşmelerinin yararlı olacağını söylemişti. Daha sonraları göz oldu, demincek gine başladı. Bir Nice konuda gündeme geliniyor. Bağlantısızlar toplantısında Belgrad’üstelik ayaküstü ayrıksı bakanlarla arkadaşça ederken Suriyeli bakanla da ayaküstü benzeri sohbetim oldu. Bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğu ve teröristlerden temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rejimle muhalefetin beyninde aynı barışın olması gerektiğin Türkiye namına söyledik. Tığ Suriye’nin arazi bütünlüğünü destekliyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve sulh bizi direkt etkiliyor. Bölen terör örgütlerine verilecek mücadeleyi gelişigüzel antlaşma destekleriz. Suriye’birlikte birlik, kardeşlik olmazsa Suriye bölünme riskiyle yüz yüze. YPG PKK’nın biricik amacı Suriye’yi ayırmak. Suriye’bile dinamik yönetim olması lazım. Bu buyruk bağlantı ve beraberlikle evet.”

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere izin belgesini imzaladı 

 

ABD’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

Share: