Koy İşbirliği Konseyi dışişleri bakanları, hububat koridoru anlaşmasından mutlu

Haliç İşbirliği Konseyi (KİK) dışişleri bakanları toplantısında, İstanbul’üstelik imzalanan tahıl koridoru anlaşmasından mahsus memnuniyet tabir edildi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’de planlı 153. Periyot Haliç Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın akıbet bildirisi yayımlandı.

Bildiride, özellikle hububat koridoru anlaşması kalkışmak için Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller, İran ile çekirdeksel danışmalar, Libya, Irak, Sudan ve Yemen konularına meydan verildi.

Bildiride, “BM ve Türkiye’nin nezdinde, Rusya ve Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden baştan ihracatının yapılmasına ilgili 22 Temmuz’da İstanbul’dahi imzalanan anlaşmadan sevinme duyulmuştur.” denildi.

Rusya ile Ukrayna arasında ateşkes amacıyla yürütülen arabuluculuk çabalarının desteklendiği tamlanan bildiride, anlaşmazlığın danışmalar ve diyalogla giderilmesi çabalarından mahsus sevinme rapor edildi.

Bildiride, 12 Temmuz’da BM Güvenlik Konseyi kararıyla Türkiye’den Suriye’ye insani arkalama ulaştırılması mekanizmasının süresinin 6 ay elan uzatılması kararının önemi vurgulandı.

Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlar ile İsrail obstrüksiyon kuvvetlerinin Batı Şeria ve Gazze’ye yönelik saldırılarının kınandığı bildiride, İran’ın Koy ülkelerinin içişlerine engelleme etmemesi, KİK ülkelerinin da İran’ın çekirdeksel müzakerelerine katılması gerektiği belirtildi.

Haliç Dışişleri Bakanları, bildiride, Libya’daki taraflara ateşkesi korumaları çağrısında bulunurken, yıllardır süren çekişmenin sona ermesi ve iktidarın ahali değiştirmesi için reislik ve parlamento seçimlerinin yapılmasını desteklediklerini kaydetti.

Irak ve Sudan’ın yerey bütünlüğünün korunmasının önemine belen edilerek, Lübnan’daki taraflara de reislik seçimleri amacıyla anayasaya sınırlı kalınması çağrısı yapıldı.

Bildiride, Nil suları ve Etiyopya’daki Hedasi Barajı’na ilişkin, “Sudan ve Mısır’ın su güvenliği, Zenci ulusal güvenliğinin tıpkı parçasıdır. söz konusu iki ülkenin Nil sularındaki haklarına uymazlık verecek tıpkı uygulama ya birlikte iş akseptans edilemez.” ifadeleri kullanıldı.

Yemen’deki duruma üstelik değinilen bildiride, Yemen krizinin siyasi çözümü için BM ve BENDE marifetiyle ortaya konulan çabanın ve Husilerin ajitatör uygulamalarına cebin azimli tıpkı tutum takınılmasının desteklendiği vurgulandı.

Toplantıya katılan KİK dışişleri bakanları, Riyad’bile kâin Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kazakistan ve Kırgızistan dışişleri bakanlarıyla birlikte ayrımsız araya geldi.

Itidalli Asya ülkeleri dışişleri bakanları ile yapılacak toplantının ati sene Özbekistan’ın başkenti Semerkant’ta düzenlenmesine karar verildi.

Share: