Adana’da FETÖ sanığı eski nezaret personeli bilgili karşısında

Adana’da, 2010’daki KPSS sorularını Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) “muzlim önder”larından aldığı iddiasıyla tutuklanan çarkıt bakanlık personeli sanığın 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

Adana 2. Pahal Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya Iş ve Içtimai Asayiş Bakanlığındaki görevinden ihraç edilen mevkuf sanık A.T. ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet savcısı temel hakkındaki mütalaasında sanığın, 2010’daki KPSS’ye örgütün kontrolünde hazırlandığını, üs başarısının üzerinde başarım gösterip sınavı kazanarak ilerleme ettiğini ve FETÖ üyeliğinden haklarında adli prosedür yapılan kişilerle irtibatının tespit edildiğini belirtti.

Savcı, mütalaasında sanık A.T’nin bakanlığa usulsüz kendisine yerleştiğini, FETÖ’nün “mahrem imamları” ile ankesörlü hatlar ve büfe telefonlarından periyodik ve mütevali arama sistemiyle bağlanak kurduğunun belirlendiğini ve “nitelikli dolandırıcılık” suçunu FETÖ faaliyetleri çerçevesinde işlediğini bildirerek, sanığın “kamu çalım ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ile “silahlı terör örgütüne örgen olma” suçlarından cezalandırılmasını ve bulunan halinin devamına değişmeyen verilmesini istedi.

Savunması alınan maznun FETÖ üyesi olmadığını belirterek, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Örgüte ait evlerde kalmadım. Mütalaaya alın tafsilatlı defans yazmak için müddet istiyorum. Tahliyeme karar verilmesini dilek ederim.” ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, dosyadaki bulunan kanıt durumu ve sanığın üzerine tehirli suçun içyüz ve mahiyetini dikkate alarak A.T’nin alıkonulma halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

Share: