Kahramanmaraş’ta “Okul temeline zer gömüldü” iddiası sonrası hafriyat çalışması yapıldı

Elbistan ilçesine mecbur Güneşli Mahallesi’nde, 1990 yılında Büyük Tekinsoy ünlü hayırhah bir yurttaş öz adını taşıyan okul yaptırdı. Çeyrek Altın asırdan çok bire bir müddet öğrencilere terbiye yuvası olan ekol binasıyla ait yapılan testler sonucu yapının depreme çürük olduğu ortaya artık. Bu ebat konusunda, yapı için katabolizma kararı verildi.

“TEMELİNDE ALTIN VAR” DİYEREK KAYMAKAMLIĞA BAŞVURDU

Karar doğrultusunda yıkımı tamamlanan binayla ilgili, o ahit inşaatta etkin bir iştirakçi aracılığıyla temelinde poşet dolusu değerli olduğu iddiası ortaya atıldı. Okulu yaptıran iyilikçi Mualla Tekinsoy’un, çatı temeli atılırken akarsu basmanı kısmına poşetle kızıl bıraktığını kanıt fail Fatih Acaroğlu adlı etkin Elbistan Kaymakamlığına başvurdu.

ÇALIŞMALAR SIRASINDA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Acaroğlu’nun bu başvurusu konusunda iddiaların araştırılması amacıyla Elbistan Site Müzesi Müdürlüğü nezaretinde hafriyat çalışması başlatıldı. İş makinesi sebebiyle tonlarca ağırlıktaki beton kırılarak ufak parçalara dönüştürüldü. Henüz bilahare bu parçalar yegâne biricik incelendi. Icraat esnasında polis güçleri ekipleri de açık düzenlilik önlemi aldı.

ENKAZDAN ALTIN ÇIKMADI

2 dönem süren alevli çalışmanın ardından gömüldüğü kanıt edilen altınlar bulunamadı. Ekol temelinde zer olduğu iddiasını ortaya atan iştirakçi Fatih Acaroğlu’nun kardeşi Hasan Acaroğlu bile taharri çalışmalarını takip etti.

“ALTIN BIRAKTIĞINI KARDEŞİM GÖRMÜŞ”

O dönemde okulun anif inşaatını yaptıklarını anlatan Acaroğlu, kardeşinin kızıl bırakıldığını gördüğü yönünde namına hikmet verdiğini söyledi. Acaroğlu, “1989 yılında bu okulun inşaatını düzenlemek üzere biz işe başladık. Tığ anif inşaatını yaptık buranın. Okulu yaptıran kişinin inşaat temeline sayısını bilmemekle beraber bire bir tutar altın bıraktığını kardeşim görmüş. İnşaatın bu bölümüne bırakmış. Poşete ve pazı sarıp atmış. Kardeşim müze müdürlüğüne dilekçe yazdı. Şu an onu arıyoruz” ifadelerini kullandı. Kontrol çalışmalarını çevredeki vatandaşlar bile merakla izledi.

Share: