Altından tasarlanan Hilye-i Lahut sergisi

Altından tasarlanan Hilye-i Lahut sergisi

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü’nün, Mevlid Kandili’ne ithafen hazırladığı “Uyanış Hilye-i Lahut” koleksiyonu görücüye çıktı

KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraşlı 4 yılda değerli işlemeli olarak hazırlanan “Intibah; Hilye-i Mukaddes” koleksiyonu ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü’nün “Uyanma: Hilye-i Kutsal” koleksiyonu, Hz. Muhammed’in doğduğu devir olan Mevlid Kandili’nde Abdülhamit Konak Camii’nde sergilendi. Sergide, 8 nüsha el yazması Hilye-i Kutsi ve Hz. Muhammed’in insanlığa çerağ tutan vasıflarının anlatıldığı tıpkısı iz kataloğu bulunuyor. cuma sonrası kesilen kurdele ile ziyaretçilere açılan sergi pahal bent gördü. Ilbay Ömer Faruk Ateşin, açılışta yaptığı konuşmada, “Emeği güzeşte hep hocalarımıza ve sanatçılarımıza teşekkürname ediyorum” dedi.

Tekâmül Enstitüsü Müdürü Bahtiyar Aslantürk ise, “Hilye-i Mübarek, Delege Efendimizin fiziksel özelliklerini anlatan müzakere eseri olan alfabe levhalarıdır ve yazılar tezhip sanatıyla süslenip taçlandırılır. Hilye-i Kutsi’ler bulundukları ortamlarda insanları musibetlerden ve belalardan korunmasına, sağlık ve geçim zarfında yaşamasına apotr olurlar. Bulundukları mekanları bereketlendirirler” diye niteleyerek konuştu. Süsleme sanatçısı Emine Tekiş ise, “3 arkadaşımızın 4 yıldır yapmış olduğu levhalar sonucu bu sergiyi oluşturmaktayız. Hilye-i Lahut sefir efendimizin sunturlu ahlakını anlatan levhalardır. Genişlik güdük süren ayrımsız çalışmamız 5 ayda tamamlandı. Tamamen kızıl kullandığımız hat ve tezyin sanatı ile yapılmış eserlerdir” dedi. Sergiyi gezen Ulu Çayır ise, “Cuma namazına müteakip sergiyi gezme imkanım oldu emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi. Hilye-i Şerif sergisi 10-14 Ekim tarihlerinde Tekemmül Enstitüsü Işporta Salonu’nda sergilenmeye devam edecek.

Share: