Kahramanmaraş’ın adlı lezzeti dondurmada günlük üretim 4 katına bundan sonra

Kahramanmaraş’ın sembolü olan dondurmada günce üretim dörde katlandı.

Şeker ve dikbaşlı sütüyle yapılan, salebin yoğunluk veren etkisiyle ciklet kadar uzayan Maraş dondurması; aroması, rengi ve lezzetiyle dikkati çekiyor.

Kentin adıyla özdeşleşen ve öncü haline mevrut dondurma, havaların ısınmasıyla hem sıkıntılı içi hem da mahdut dışından vahim arzu görüyor.

Kahramanmaraş Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Erdal Kanbur, dondurma denince dünyada önceki akla mevrut yerlerden birinin Kahramanmaraş olduğunu söyledi.

Türkiye’nin balaban dondurma markalarına karı sahipliği yapan kentin, turizme üstelik heybetli katkısı olduğunu anlatan Kanbur, yerel ve yabancı turistlerin birçoğunun “Durumunda aynı dondurma yiyelim” diye niteleyerek Kahramanmaraş’a geldiğini aktardı.

Kentte üretilen dondurmanın iri tıpkı kısmının yurt dışına ihraç edildiğini anlatım fail Kanbur, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş dondurması dünyada bir tane dondurma. Bugün dünyada biliyorsunuz Roma’dahi birlikte İtalya’üstelik üstelik dondurma var ama bizim dondurmalar kabil değildir. Bizim kullandığımız benzen, sahlep, şekeri onlar kullanmazlar. Biz bu aromayı verebilmek amacıyla bunları temizlemek zorundayız. İyi benzeri dondurma muktedir olmak üzere, dedelerimiz, babalarımızdan öğrendiğimiz geleneksel yöntemleri kullanıyoruz. Bu dahi bilcümle dünyada sargı odağı olmamıza neden oluyor. Kahramanmaraş dondurması kış, yaz yenebilir.”

Çekicilik sıcaklıkları üretimi ve tüketimi artırdı

Çekicilik sıcaklıklarının erdemli olması zımnında dondurmaya olan talebin üstelik arttığına bel fail Kanbur, “Bugünlerde dondurma daha çok tüketiliyor. Istihsal sabık yıllara bakarak arttı. Site genelinde çokça sayıda dondurma üretimi fail işletmemiz var. Bu işletmelerin günce üretimi geçen sene 150 ton iken şu anda 300’ü girintisiz çıkıntısız, 300’ü yemişli kalkmak için toplamda 600 tona ulaştı.” dedi.

Kanbur, dondurma üretiminin gâh eyyam 700 tona büyüklüğünde çıktığını, ürünlerin nazik kısmının ESIR, Almanya, Fransa, Kanada, Suudi Arabistan özellikle tutmak amacıyla 32 ülkeye ihraç edildiğini belirtti.Share: