Icra Vekili Bitkisel, LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Envestisman, istihdam, istihsal ve ihracat odaklı Türkiye Tutum Modeli’mizin anne amacı, ekonomimizin sürdürülebilir nema patikasına girmesini temin etmek, gelişmemiş vadede küresel sıkıntıları yeryüzü düşük hasarla giderilmiş ederken etraflı vadede ılımlı dirimsel tuzağını aşmaktır.” dedi.

Bitkisel, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın birlikte katılımıyla planlı LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, turizm, tarım ve endüstri kenti Yalova’birlikte bulunmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Millete hizmet önünde koydukları her tuğlaya, attıkları temas adıma antagonist olanlara direnim, kullanılmamış tesisler açmaya devam edeceklerini tamlayan Nebati, DÜRÜST Parti iktidarı süresince domestik kalkınmayı genişlik mehabetli ruzname maddeleri arasına aldıklarını kaydetti.

Bakan Nebati, Yalova’ya yapılan hizmetlere değinerek, “Şehrimiz, İstanbul, Bursa ve Kocaeli kadar ana şehir kentlere yakınlığıyla benzersiz ayrımsız konumda vadi alıyor. Yalova’nın bu açıdan kalkınmasına birlikte işlemek şiarıyla, ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle ülkemizde gerçekleştirilen en büyük proje olan Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu’nu ve Osmangazi Köprüsü’nü vatandaşlarımızın hizmetine açtık.” diye konuştu.

Yalova’nın ihracatta serencam 20 yılda adeta şaha kalktığını anlatan Bitkisel, 2002 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını Ağustos 2022 itibarıyla 51 kat artırarak 835 milyon dolar seviyesine yükselttiğini vurguladı.

Nebati, salgınla başlayıp Rusya- Ukrayna savaşıyla bitmeme eden sürecin global ekonomide bir nice sorunun ortaya çıkmasına amil olduğunu belirterek, “Enflasyonla boğuşmak üzere bir nice ülke Form Bankası mali sıkılaşmaya gitmiş, bu nitelik de ekonomilerin sükûnet risklerinin her an artmasına sebep olmuştur. Söz Gelişi, Amerika bugün teknik adına resesyondadır. Gelişmiş garp ülkelerindeki ürem artırımları hoppadak kendilerinin dinginlik risklerini artırmıyor, tıpkısı zamanda, Birleşmiş Milletler’in da mazi belirttiği kabil, toptan ekonominin resesyona ve arkası sıra ince süreli durgunluğa giriş riskini dahi artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde küresel tehditleri fırsata çevirme hedefiyle “Türkiye Iktisat Modeli”ni kurguladıklarını ve hayata geçirdiklerini dile getiren Nebati, şöyle konuştu:

“Envestisman, istihdam, üretim ve dış satım odaklı Türkiye Tutum Modeli’mizin anne amacı, ekonomimizin sürdürülebilir büyüme patikasına girmesini temin etmek, bodur vadede global sıkıntıları sunu düşük hasarla bertaraf ederken tafsilatlı vadede itidalli gelir tuzağını aşmaktır. Benimsediğimiz seçmeli itimat politikasıyla, kredilerin yaratıcı alanlarda değerlendirilmesini teşvik ediyoruz. Böylece firmalarımızın üretim ve rekabet gücünü artırarak toptan değer zincirlerinden elan aşkın behre almalarını hedefliyoruz.”

“İhracatımız yıllık bazda rekor seviyededir”

Kaynak ve Maliye Bakanı, salgın sonrasında dünya ekonomisinin makro bire bir değiş ve transformasyon sürecinden geçerken bu dönüşümü yakinen izlem ederek müstelzim kül adımları atmaya bitmeme ettiklerini anlattı.

Sabık hafta Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik iştirak sağladığı Konuşu Tahavvül Zirvesi’nde, dünyanın dört bir yanından saygın akademisyenlerle benzeri araya geldiklerini rapor fail Bitkisel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz müşavere ve paylaşımlar, bizlere benzeri kat henüz Türkiye Ekonomi Modeli’mizin ne kadar yerinde ve vaktiyle atık tıpkı adım olduğunu teslim etmiştir. Zirvede, tedarik bakımından günümüzde, bölgeselleşme eğilimlerinin kilolu bastığı belirtilmiştir. Bu kapsamda Türkiye’nin kullanılmamış ekonomi modeliyle her an kalan istihsal gücünün, ülkemizin koca aynı bölgesel tedbir merkezi haline gelmesini destekleyeceği açıktır. Oluşan bu tarihi fırsat karşısında Türkiye’nin uyguladığı ekonomi politikalarının, gelişmekte olan başka ülkeler üzere de ayrımsız benzeşim teşkil edebileceğinin altı yüz kere çizilmiştir. Harbiden, sürdürülebilir tahaccüm odaklı modelimizin yatırım, istihdam, istihsal ve dış satım tarafında sonuç aşama fazlalık sonuçlar verdiğine zaten hepimiz bir süredir tanıklık ediyoruz.”

Bakan Nebati, efdal büyüme performansını 2022’nin evvel iki çeyreğinde birlikte sürdüren Türkiye’nin, ilk çeyrekte yüzdelik 7,5 ve ikinci çeyrekte dahi yüzde 7,6 büyüyerek, salgın öncesi dönemden bugüne G20 ülkeleri ortamında genişlik mebzul takat sınırı gösteren ülkelerden biri olduğunu belirterek şöyle bitmeme etti:

“Farklı taraftan sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında koskocaman ayrımsız araz olan araba ve donatı yatırımları, 11 çeyrekten bu yana üst üste artmaya bitmeme etmiştir. Güzeşte sene istihdam artışımız 2,1 milyon dirilik olurken bu yılın önceki 7 ayında 613 bin şahsiyet ekleme artışla ülkemiz, OECD üyeleri beyninde salgın öncesi döneme bakarak istihdamını bildirme aşkın zait büyüklük olmayı başarmıştır. Salgın döneminde toptan tecim, bazen himayeci politikalar ve tedbir zincirindeki aksamalardan aksi yönde etkilense dahi Eylül 2022 itibarıyla ihracatımız yıllık bazda 252,6 milyar dolar ile bakir benzeri rekor seviyededir.”

“Daima gündemi çarpıtacak yıpranmamış benzeri malzeme arayışındalar”

Oluşum ve hazır giyim sektörünün faziletkâr istihdam sağlamasının birlikte balaban oranda dış satım odaklı çalıştığını vurgulayan Nebati, Türkiye’nin 2021 yılı itibarıyla dünyanın 6’ncı balaban amade giysi ihracatçısı konumunda olduğunu kaydetti.

Nureddin Nebati, sektördeki bir nice firmanın akıbet zamanlarda sınırları aşarak elverişsiz dışında mağazalar açmaya da başladığını anlatarak, “Esnek üretim yapısına sahip hazır çul sektörümüzün, devletimizin sağladığı desteklerle faziletli ekleme değere topluluk ürünler üreterek ihracatını elan üstelik artıracağından hiç şüphemiz yoktur. Girişimcilerimizin diğer sektörlerdeki yatırımlarını bile artırarak ülkemizin bire bir istihsal ekonomisi olmaya dönük hamlesine yardım sağlayacağına ve kullanılmamış tahaccüm fırsatlarını en gür şekilde değerlendireceğine inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Serencam yıllarda, istihdamda, ihracat ve büyümede elde edilen muvaffakiyet ve kazanımların, özge ülkelerle kıyaslandığında parmakla gösterilecek nitelikte olduğunun altını çizen Icra Vekili Bitkisel, şunları kaydetti:

“Tüm hırçın global koşullara karşın inançla ve çalma dökerek kaydettiğimiz başarıları sindiremeyen gâh kazanç odakları ve onların kavaracı elemanları bugün hop oturup hop kalkmaya devam ediyorlar. Elde ettiğimiz tamam kazanımların üzerini ahzetmek için sürekli gündemi çarpıtacak yeni bire bir malzeme arayışındalar. Bu kişiler, kâin global gerçekler ve ülkemizin kendisine başmaklık koşullarını analiz yazar milletimize konkre projeler uzaklaştırmak aynı yana, çarpıtılmış kurgusal meşruhat ve fasit algı operasyonlarından eksantrik hiçbir gayret göstermiyor. Serencam 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ayağa kalkan, özgüvenini yeniden kazanan milletimiz, sinsi kumpaslara ve yapışkan darbe girişimlerine lacerem boğaz vermediyse, bu ekonomi tetikçilerine de katiyen prim vermeyecektir. Yalovalı kardeşlerimiz ve milletimizin beher ferdi bu basirete, bu akide ve iradeye sahiptir.”

“Şişkinlik olduğu antlaşma onunla bittabi uğraş edeceğimizi mebzul biliriz”

Bu odakların ulus karşısında hiçbir başarı elde edemeyeceklerini kendilerinin dahi haddinden fazla bol bildiğini anlatım eden Bitkisel, “Bu yüzden mesnetsiz ve seviyesiz saldırılarını çaresizce artırmaktan başka ayrımsız şey birlikte yapamıyorlar. Evet biz ne yapıyoruz? Sizlerle birlikte ülkemize yıpranmamış tesisler kazandırıyor, küresel tehditleri fırsata isnat etmek için baş başa azimle, azimli ve inançlı adımlarla ilerlemeye bitmeme ediyoruz. Tamam tığ hangi yapıyoruz? Dönüşen bu bakir dünyada Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletimizle gelişigüzel, ‘Türkiye yüzyılı’nı yazmaya devam ediyoruz. Yekpare kalbimle inanıyorum ki Rabb’im, gösterdiğimiz bu gayretlerin mükafatlarını bizlere elbette vermeye devam edecek, ay kategorik bayrağımız global arenada seçme güzeşte periyot elan yükseklere çıkacaktır.” dedi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati, iş adamıyla iş kadını gibi konuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

“Çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Benzeri habbe tanesinin evlat namına toprakla buluşmasından bir başağa zahir gelişini saatlerce, günlerce anlatacak ayrımsız tarım, fellah anlayışıyla dilimize vurur söylemlerimiz. Bir işçiyle otururuz, ekmeğimizi beraber paylaşırız. Bir gelişim adamıyla oturur, onunla beraber yürür, önündeki engelleri kaldırırız. Aynı daraç gelirliyle beraberce kaldığımızda ‘seni çokça dolgunca anlıyoruz’ deriz. Para Şişkinliği olduğu devir onunla bittabi mücadele edeceğimizi gani biliriz. Ülkenin 20 yılda nereden nereye geldiğini, sağladığımızı çokça iyi benzeri şekilde ifade etmeyi beceririz ama hem alaylı hem dahi mektepli adına tıpkısı üniversite hocasıyla bile oturup konuşurken hangi dili şüphesiz tabir edeceğimizi üstelik haddinden fazla iyi biliriz.

Siz manipülatif, spekülatif, biber dolması dolan, hezeyanlarla sözlerinizi devam ettirin. Siz havuzunuzda çırpınmaya bitmeme edin. Siz trollerinizle, takipçilerinizin sayısını artıracak rastgele çeşit işi yapın ama biz teorisinden da uygulamasından bile ve çıktılarıyla dahi Türkiye Iktisat Modeli’nin çabucak Türkiye’ye değil, dünyaya nazik yeknesak teşkil edeceğini ve parçalanmamış dünyanın sancılı tıpkısı şekilde geçtiği bu dönemi bildirme bereketli şekilde geçeceğimizi biliyoruz.”

Nazır Bitkisel, LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi’ni Yalova’ya kazandıran firma yetkililerine üstelik teşekkürname etti.

Share: