İzmir’de Portakal Vadisi Projesi’nin Yüzde 80’i Tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir kasaba alanında uluslararası bergüzar kazanan projesi Portakal Vadisi’nin yapımı yüzdelik 80 oranında tamamlandı. Buca’nın Tınaztepe Mahallesi’ndeki 200 bin metrekarelik alana kurulan ekolojik şehir parkı Portakal Vadisi, İzmir’de ateş parçası sistem üzere doğayla entegrasyon alanı olacak.

Buca’nın Tınaztepe Mahallesi’nde Kültürpark’ın yarısı büyüklüğündeki 200 bin metrekarelik alanı, İzmirliler üzere eskimemiş benzeri içki alma noktasına dönüştürecek Portakal Vadisi projesinde çalışmaların yüzdelik 80’i tamamlandı. Portakal Vadisi’ni 26,6 milyon lira yatırımla hayata geçirdiklerini belirten Yapı İşleri Dairesi Başkanı Gaye Yenigül şöyle konuştu:

“Projemizin ana amacı kâin arazinin ve dere yatağının topografik yapısını bozmadan sürdürülebilir bir ekolojik düz görüntülemek. Alanda mevcut nebat örtüsünü koruyarak bitki çeşitliliğini destekleyecek bitki türleri arttırma ettik. Bu rekreasyon alanında oluşturacak yetişek bahçeleri ile kentlilerin toprakla, tarımla ve istihsal kültürüyle tanışması sağlanacak. Bunun yanında Buca’üstelik balaban benzeri hipodromun düzlük almasıyla alanı bile destekleyeceği öngörülerek projeye padok alanı dahil edildi. Padok alanının birlikte kentlilerin ilgisini çekebileceğini düşünüyoruz. Böylelikle dikilen yüzlerce dikme, akarsu kanalları, padok alanı ve ezgi teraslarıyla kentin yeryüzü güzelce noktalarından biri haline gelecek olan ekolojik otopark, kentin cennetten bir köşesi olacak”

SPOR, SAĞLIK, EKIN ETKİNLİKLERİ BİR ARADA

Kentlilerin fiziki ve ruhiyat hayat kalitesini artıracak vadide 23 ahşap balkon, 2 kilometrelik velespit ve koşu yolu, kestirmece beniz bin metrekarelik çayır alanı, 2,8 kilometre uzunluğunda çığır sefer, 5 bin metrekarelik çim alan, gölet, 218 araçlık park yeri, piknik ve çocuk baziçe alanları, lokanta düzlük alıyor. Vadiye 45 türde 57 bin diken ve 28 türde 3 bin 105 amut dikilecek. “Terapi Bahçeleri ve Kent Sağlığı Projesi” kapsamında şehir genelinde sağaltım bahçeleri oluşturarak yurttaşların dimdik ayrımsız hayat sürmesi üzere doğanın iyileştirici gücünden yararlanmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Portakal Vadisi’nde dahi terapi bahçeleri oluşturacak. Ayrımlı gözyaşı, cinsiyet ve yetiye topluluk yurttaşların benzeri araya geleceği tedavi bahçelerinde torunlar ile yetişkinlerin bile gelişigüzel ayakyolu geçirmesi sağlanacak. Yetişek bahçelerinde kentlilerin toprakla, tarımla ve istihsal kültürüyle tanışması sağlanacak.

6 BİN KİŞİNİN OKSİJEN İHTİYACI KARŞILANACAK

Portakal Vadisi doğayla bütünleşik sürdürülebilir bir kentsel belde ve dizayn örneği olacak. Alanın akarsu cem havzası olma özelliği korunup iyileştirilecek, zaman enerjisi kullanılarak tesisisin cıvıltı ihtiyacının yüzdelik 26’sı sağlanacak. Yağmur suyu toplanarak göletlerde ve ark dere yatağında kullanılacak. Hafriyat ve dolgu alanı yaratmadan doğayla kamu ağır ezgi bire bir mimari ve peyzaj düzenlemesi yapılacak. Yapılar ve mecmu anif zeminlerde bölgeye ait saf taşlar ve ahşap materyal kullanılacak.

Alanda mergup bitki türleri çok sulama gereksinimi sıfır ve kentsel biyoçeşitliliğin iyileştirilmesine katkıda kâin türlerden seçildi. Alana dikilecek 2 bin 365 yapraklı, 740 ibreli dikme ve birçok nev çalıyla kentsel ısı adasının etkisinin azaltılması hedefleniyor. Bu sayede günlük kısaca 6 bin kişinin oksijen ihtiyacı karşılanacak, 19 titrem da karbon tutulumu sağlanacak.

BELDE ALANINDA ARMAĞAN ALMIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Portakal Vadisi Rekreasyon Alanı projesi “Sign of the City Awards 2019″un birlikte tekrar 2019’dahi Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamındaki “Yeryüzü İyi Sürdürülebilir Icraat Yarışması”nda Sürdürülebilir Çevre dalında üstelik ödül almıştı.

Share: