Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu Açıklaması

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “1 trilyon 631 bilyon liranın üzerinde yatırımla iblağ altyapılarımızı ıslah etmek, Türkiye’yi toptan benzeri lojistik süper güce vermek, erişim ağlarını bollatmak ve uluslararası nakliyat güzergahlarındaki sakim bağlantıları taahhüt etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde mevcut Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmaların son durumuna ilişik bilgelik aldı.

Karaismailoğlu, 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın genişlik ince çift tombul yağız yolu tüneli olacak kullanılmamış Zigana Tüneli’nin Trabzon ve Gümüşhane’nin ocak sahipliği yapacağı dünya çapında tıpkısı yağız yolu projesi olduğunu vurguladı.

Tünelin hafriyat sübvansiyon çalışmalarının tamamlanarak 13 Ocak’ta çırağ rüyet töreni yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Sevincimizi, gururumuzu gene gelişigüzel yaşamıştık. O ahit bugündür tünelimizi hizmete ayırmak üzere çalışmalarımızı 7/24 başarıyla sürdürüyoruz. Binnetice sona yaklaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada mevcut Türkiye’nin çokça mehabetli bire bir konumda olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konumun hakkını çevirmek, ehil olduklarımızdan milletimizin en son düzeyde yarar sağlayabilmesi amacıyla çalışmalarımızı titizce yürütüyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve tanıtma stratejimizi çok boyutlu ele almayı gerektirmekte. Planlamalarımızı bölgesel sınırları bile aşarak küresel çapta yapıyoruz. Bu sıradan hareketle hele muvasala alanında uluslararası entegrasyonu, konuşu kalkınmanın yer heybetli dinamolarından biri olarak gördük.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güzeşte serencam 20 sene boyunca cümle muvasala stratejilerini, toptan eğilimleri dikkate alarak yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla eriştirme altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi küresel bire bir lojistik süper güce dönüştürmek, ulaşım ağlarını bollatmak ve arsıulusal taşımacılık güzergahlarındaki yarım yamalak bağlantıları bitirmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Karaismailoğlu, işte bu noktada Gün Doğusu Karadeniz’in yeryüzü mehabetli tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ettikleri Zigana Tüneli’ne de bu açıdan kaçmak gerektiğini belirterek, “Bu bulunmaz projemizi, umum Orta Şark ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendiriyoruz. Zigana Tüneli, bölgede yıpranmamış istihdam, hareket alanları ve imkanları oluşturacak, mıntıka ekonomisine önemli katkılar sunacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Seyahat süresi yaklaşık 30 an azalacak

Karadeniz Deniz Boyu Yolu’nun, sahil kesimindeki yerleşme yerlerini faziletli standartlı ayrımsız muvasala ağı ile birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“bununla birlikte başlattığımız yıldız-cenup akslarını düzeltme çalışmaları kapsamında bölgede mukavim çok posta ve tünel yapımını dahi projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kadar nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri tıpkısı araya getiren Zigana Tüneli da şimal-cenup aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin arz önemlilerinden tıpkı tanesi. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ediyoruz.”

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine kullanılmamış tıpkısı kan getirecek”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli projesine ilgilendiren şu bilgileri paylaştı:

“Proje, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresinde Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67. kilometrede yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü ağız ile bağlanmakta. 12 metre genişliğindeki mevcut azamet yolu ikişer şeritli bölünmüş kere haline gelmekte. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen blucin, 600 metre daha zir çekilerek 1212 metreye indirilmekte. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağ tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda atılmak üzere koşa tüpten oluşuyor. Mecmu uzunluğu angajman yolları ile gelişigüzel 15,1 kilometreye ulaşacak. Kazı-destekleme ve nihai beton şümul çalışmalarını filhakika tamamlamıştık.”

Devam eden icraat kapsamında, önemli aşamaları geride bıraktıklarını, elektro mekanik imalatların devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Tünel çıkış kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını birlikte tamamladık.” dedi.

Karaismailoğlu, proje hizmete açılınca mevcut yolun 8 kilometre kısaltılmış olacağına meni ederek, “Böylece yolculuk süresi üstelik kestirmece 30 dakikanın üstünde azalmış olacak. Bu dahi büyük tasarruf avantajları bizlere sağlayacak. Zamandan 40 milyon teklik, akaryakıttan 99 milyon liralık almak üzere almanak 139 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Karbon salımı dahi 18 bin ton daha az gerçekleşecek. Zigana Tüneli’nin açılışına çıktı sayılı günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp tünelimizi hizmete açmayı hedefledik.” diye konuştu.

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde hele kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek kez kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlayacaklarını nâkil Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut yara virajlar, rampalar ile alay malay sarp yamaçlardan taş düşmesi kabil problemler dahi ortadan kalkacak. Trafiğin, Karadeniz periferi kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine sorunsuz akışı çıktı daha bereketli olacak. Böylelikle arsıulusal ticaretin daha aceleci ve güvenilir yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine kullanılmamış bire bir koku getirecek.”

“Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir damga gibi”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 yerel ve milli kaynakların kullanıldığını söyledi.

Projenin, ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri yoluyla mensur edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, antrparantez yağız yolu tünellerinde Türkiye’bile ilk defa dikey şaft yapılarının Zigana Tüneli’nde teşkil edildiğini aktardı.

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki 3 istasyonun seçkin birinde 1 bozulmamış, 1 dahi bulaşık çekicilik tevessül etmek için mecmu 6 havalandırma şaft yapısı bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teknik, mühendislik boyutlarıyla evcil ve milli çalışmaların tıpkısı ayrıksı zaferi olacak Zigana Tüneli. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkı damga kabilinden. Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında şanlı benzeri ivme oluşturacak, kullananlara, mıntıka halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin alım projeleri ortada yerini alacaktır. Filhakika eğer gönlünüzde milletinize cebin duyduğunuz amor varsa, hizmet reprodüksiyon isteği varsa, ‘geçilmez’ denen yollar argıt verir, ‘aşılmaz’ denen dağlar aşılmakta. Bunu de şu anda Zigana Tüneli’nde görmekteyiz.”

Trabzon’bile yürüttükleri çalışmaların yalnızca Zigana Tüneli ile mecbur olmadığını üstelik vurgulayan Karaismailoğlu, Kanuncu Bulvarı, Maçka-Trabzon Yolu, Of- Pınar Yolu, Akçaabat-Söğütlü-Vazıh Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kabil toplanmış 26 milyar 905 milyon liralık bedelle projelere bitmeme ettiklerine dikkati çekti.

Gümüşhane’de de hele karaca yolu alanında devasa projeler bulunduğuna işaret fail Karaismailoğlu, devam eden projeleri en güdük zamanda milletin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği sabık işçisinden mühendisine, uzmanından maharet personeline, tamlık müteahhit firma ve Karayolları personeline teşekkürname ederek, “Bizden destek ve dualarını esirgemeyen eksiksiz milletimize birlikte şükranlarımı sunuyorum. Halkımızdan aldığımız bindi ve egemenlik ile Türkiye’yi geleceğe taşıyan projelere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Share: