Hürriyetperver Terbiye-Sen Samsun Şubesi: “Meslektaşlarımıza Abes Öğretmen, Çapulcu Öğretmen ve Maniple Öğretmen Unvanlarını Verenleri dahi Unutmayacağız”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Hürriyetperver Terbiye-Sen Samsun Temsilciliği Öğretmenlik Patika Kanunu’nun yeniden düzenlenmesini istedi. Sendikanın Samsun Temsilcisi İrfan Ay “Yedi farklı statüde, sarıklı istihdam modeli akseptans edilemez. Bu süreçte Elçi mesleğini yürütme eden meslektaşlarımıza yersiz hoca, plaçkacı sarıklı ve manipülatör öğretmen unvanlarını verenleri dahi unutmayacağız” dedi.

Hürriyetperver Terbiye-Sen Samsun Temsilciliği muallimlik patika kanunun baştan düzenlenmesi için Samsun’de İlkadım Tütün İskelesi uğrunda esbak ayrımsız matbuat açıklaması yaptı.

“BUGÜN BURAYA, YERE DÜŞEN MESLEKİ İTİBARIMIZI, YERDEN KALDIRMAYA GELDİK”

Hürriyetperver Eğitim Bilimi-Sen Samsun temsilcisi İrfan Kamer’ın yaptığı açıklama şöyle:

“Samsun Temsilcisi bugün burada, Celil Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Halas Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a evvel adımını atarak, hürriyet ateşini yaktığı, bağımsızlık güneşinin doğduğu, Yaman İskelesi’nden, şu saatlerde bakir yasama dönemini için toplanan TBMM’ye, mücahede barışını bozan bu kanunun, baştan düzenlenmesi için geldik. Bugün buraya, yere düşen mesleksel itibarımızı, yerden kaldırmaya geldik. Günlerdir öğretmenlerin yükselen feryatlarını duymayan, adeta sağır ve dilsiz olan, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’na, Türkiye Balaban Kavim Meclisi’ne ve bu ülkeyi başöğretmen siyasetçileri dahi yetiştiren irfan ordusu yerine, sesimizi duyurmaya geldik.”

“KANUNUN KAPSAMI KARİYER BASAMAKLARI SINAVI VE 3600 EK SES SEDA DÜZENLEMESİNDEN İBARETTİR”

“2 Eylül’bile Ankara’dahi, Milli Terbiye Bakanlığı’nın önünde, basın açıklaması yaparak dilekçelerimizi Bakanlığa verdik. Manisa’dan güvercinle veri yolladık. Kayseri Erciyes Dağı’ndan dumanla fen gönderdik. Adana ve Tokat’tan haykırdık. Hep milletvekillerine pusula yazdık. Zaman Kahramanmaraş, Kocaeli ve buradan sıkıntılarımızı temiz Türkçemiz ile İşaret Dili ve Mors Alfabesi ile Braille Alfabesi ile yeniden esasen anlatıyoruz. Bizim sıkıntılarımızı kısaltmak, işitmek istemeseler da bütün iletişim kanallarını deneyerek sesimizi sıkıntılarımızı duyurmaya bitmeme edeceğiz. Tahminî tıpkı milyon öğretmeni ilgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu, 12 özellik ve arızi ayrımsız yön başlamak için toplanmış 13 maddeden ve yemeden içmeden aynı buçuk sayfadan oluşmaktadır. Yasa o kadar acele çıkarılmıştır kim paydaşların görüşü alınmamış, çalakalem yazılan yasa metninde formel tıpkı kontekst da bulunmamaktadır. Kanunun kapsamı kariyer basamakları sınavı ve 3600 ilişik koku düzenlemesinden ibarettir. Öğretmenlerin 60 almanak özlemini sona erdirmekle övünen Nezaret, bu kanunda yetişek çalışanlarına hızlı ilgilendiren hiçbir aranjman getirmemiştir.”

“YEDİ FARKLI STATÜDE, SARIKLI İSTİHDAM MODELİ AKSEPTANS EDİLEMEZ”

Hürriyetçi Eğitim-Sen temsilcisi İrfan Kamer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yetişek çalışanlarının aynı hep olduğunu unutan Nezaret, hizmetlisinden memuruna, 4/B’lisinden şefine, öğretmeninden idarecisine, yekpare çalışanların maaşlarını iyileştirmelidir. Aylık iyileştirmesini imtihan şartına dayandırması, mülakat garabetini ortadan kaldırmayan, kontratlı öğretmenliğin ele alınmadığı, liyakate dayalı bire bir yönetici tayin sistemi getirmeyen velhasılıkelam öğretmenlerin çalışma şartlarını iyileştirmekten ırak, bilakis himmet barışını bozan bu kanun, paydaşların görüşü alınarak ivedilikle düzeltilmiş edilmelidir. Kariyer basamakları sınavı zımnında 614 bin 446 hoca maaşına bindirim başvurusu yapmıştır. Öğretmenin kendini geliştirebileceği, çağın şartlarına akıllıca bakir imkanları sağlaması müstelzim Milli Eğitim Bakanlığı, kapsam, zımni ve akademik yerine, bütün ayrımsız garabet olan 180 ve 240 saatlik videolarla, öğretmenin hareket sağlayacağını zannediyorsa epey eğitimden da öğretmenlik mesleğinden dahi anlamıyor demektir. Bakan’ın rüçhan görevi öğretmenleri bu ekonomik darboğazdan kurtarmakken, özlük şoförünü şube müdürü yapmakta zerrin sendikaların mensuplarına 76. Maddeden koltuk dağıtmaktadır. Öğretmenler odasında başmuallim, bilirkişi hoca, hoca, aday öğretmen, kontratlı hoca, ücretli hoca ve ücretli maharetli müzakereci başlamak amacıyla bir işi özne yedi ayrımlı statüde, sarıklı istihdam modeli akseptans edilemez. Bu süreçte Sefir mesleğini icra fail meslektaşlarımıza abes sarıklı, çapulcu öğretmen ve maniple hoca unvanlarını verenleri da unutmayacağız.”

“BİZE GÖRE BAŞMUALLIM TEKTİR”

“Hoca ders verendir. Hürriyetperver Eğitim namına muallimlik sıfatı dışındaki bütün unvanları reddediyoruz. Bize göre Başmuallim tektir. O de bizlere ‘Fikri mutlak, vicdanı bağımsız milletvekili, irfanı mutlak nesiller yetiştirme” görevini veren Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu sınavı derhal fek edin. Bozduğunuz düzentileme barışını yeniden yapı edin. Öğretmenlere hayat verin. Mütezayit konuşu güçlük dolayısıyla seçme geçen devir gurur gücümüz düşmektedir.

“PAHALILIK FARKI ARTI YÜZDELIK 50 ZAM YAPARAK BÜTÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ, YOKSULLUKTAN KURTARILMASINI İSTİYORUZ”

Eğitim Bilimi tedris yardımının herhangi bir dönemin başında, yani yılda iki kez genişlik bir iki minimal ücret tutarında parçalanmamış eğitim bilimi çalışanlarına ödenmesini, 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü’nde tıpkısı aylık ikramiye verilmesini, banka promosyonlarının çabucak hesaplı gerçekler dikkate alınarak güncellenmesini, 4/C kontratlı personelken, kadroya sabık 4/B’li çalışanların, bütün haklarının verilmesini, umumi yönetsel sınıfta vadi alan şeflere 3600 ek ses seda verilmesini, dini bayramlarda eğitim çalışanlarına bile saraka ikramiyesi verilmesini, vergi dilimi oranlarının acilen güncellenmesini ve sunma önemlisi yüzdelik 3,5 yüzdelik 5 bindirim artı pahalilik farkı değil, para şişkinliği farkı artı yüzdelik 50 bindirim yaparak tamlık terbiye çalışanlarının, yoksulluktan kurtarılmasını istiyoruz. aksi hâlde tek bindirim almaya bitmeme edeceğiz.”

Share: