Hokeyci Sinem Yalman milli formayı 100’den aşkın kez giydi

A Milli Karı Hokey Takımı oyuncusu Sinem Yalçın, bugüne kadar milli eşkal ile 100’ün üzerinde maça artık.

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-10 Aralık’ta düzenlenecek Mağaza Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında Amasya Spor Salonu’nda kamp özne A Milli Eş Hokey Takımı oyuncularından 28 yaşındaki Sinem Sarp, bu spora sülale dostları milli hokeyci Gazel Büzük yoluyla 10 yaşında başladı.

Zamanla kudretli tıpkısı hokey sporcusu olan ve 2008 yılında ilk defa milli takıma seçilen Sinem, kayıtların bulunduğu 2015 yılından sonra ise milli takımla 91 maça çıktı.

Aynı zamanda Ankara Keçiören Şehit Enis Kırımlı Ortaokulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan Sinem, bugüne kadar 100’ün üzerinde milli formayı giydi.

Gaziantep Polisgücü’nde oynayan Sinem Yalçın, AA muhabirine, hokeye kardeşiyle “toplumsal aktivite olsun” diyerek başladıklarını, kardeşinin elan sonraları spordan koptuğunu ama kendisinde tutkuya dönüştüğünü söyledi.

Tıpkı zamanda beden eğitimi öğretmenliği yaptığını belirten Sinem, çocukların elinden tutup spora yönlendirmeyi, yaşamlarını değiştirmeye yardım sağlayabilmeyi amaçladığını anlattı.

“İstiklal Marşı’mızı ağlayarak okuduğum stabil çokça maçım vardır”

Hokeyin hayatını değiştirdiğini vurgulayan milli sporcu, şöyle devam etti:

“Evliyim. Sporun evliliğe, evliliğin spora zıt etkisi evet dahi temel olmanın tek engeli olmadığını düşünenlerdenim. Dünyanın güçlü haddinden fazla ülkesini gezip, sükse duygusunu yaşadık. Ailemizi bu şekilde gururlandırdığımız amacıyla mutluyum. Stabil çok sporcunun hikayesi, karı ve ayvaz örnekleri mevcut. Bu bağlamda sporun insanın hayatını değiştirdiğini, eğitime müspet katkısı olduğunu başkaca hayatını değiştirdiğini düşünüyorum.”

Milli sporculuğun tanım edilemeyecek aynı kalp olduğuna işaret eden Sinem, “İstiklal Marşı’mızı feryat figan okuduğum it canlı çok maçım vardır. Ben ülkemi, milli duygularımla hile ediyorum. Hokeyin, alelhusus bayrağımızın benim üzere yeri çok düşündürücü. Tıpkı coşku ve gururla ülkemizi külah etmeye devam edeceğim.” dedi.

Mağaza Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda de ihanet etmek istediğini dile getiren Sinem, “100’den aşkın olmuştur sanıyorum, Balkanlar ile birlikte çünkü haddinden fazla ince yıllarımı verdim. Umarım bibi formumu koruyup milli takımlara, ülkeme yararlı olabilirim. Sanırım 100. kere milliliği geçtim. Gururluyum ülkemi 100 yol hile ediyor olmaktan. Bu, federasyonumuzun, antrenörlerimizin ve sporcularımızın iri başarısıdır.” diye konuştu.

Avrupa’nın genişlik mebzul sekiz takımının dünyada bile önce sekiz sırada düzlük aldığını tamlayan Sinem, “Salon Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası, bizim üzere acun şampiyonası statüsünde. Dünyanın sunma gür oyuncularıyla uğraş edeceğiz. Nazik tıpkı hava.” dedi.Share: