Hatay’da çocuk kaplumbağalar Akdeniz’in mavi sularına kavuştu

Hatay’da yavru kaplumbağalar Akdeniz’in semavi sularına kavuştu

HATAY – Deniz kaplumbağaların kocaman üreme alanlarından Hatay’ın Samandağ ilçesi sahilinde, yumurtalarından sâdır yavrular, sabahın erken saatlerinde uzmanların ve gönüllü öğrencilerin açtığı yuvalarından çıkıp Akdeniz’in gökçe sularıyla buluştu.

Natür Koruma ve Milli Parklar 7’nci Mıntıka Hatay idarehane Müdürlüğü ve Samandağ Mekân Esirgeme ve Turizm Derneği yoluyla korumaya alınan ‘carretta caretta’ ve ‘chelonia mydas’ yerine tanıdık yeşil bahir kaplumbağalarının yavruları, yumurtalarından imdi. Ağustos ayının esasen itibaren çıkmaya başlayan yavru kaplumbağaların denize algı serüvenleri, ilkgüz ayının sonuna kadar sürecek.

Deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki 6 analıkızlı kumsalından biri olan Samandağ sahillerinde minik yavruların çok gelişmemiş süren yumurtadan çıkıp denize kavuşmaları gönüllü öğrencilerinin, uzmanların nezdinde yuva açılışına çok sayıda yurttaş katıldı.

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Suşehri Timur Karabal Çığır Yüksekokulu Akademisyen Doç. Dr. Bektaş Sönmez, “Bahir kaplumbağaları ‘chelonia mydas’ ve ‘carretta caretta’ alan koruma çalışmaları mayıs ayında başladı ve günümüze kadar iki bine mümasil yuva kaydımız var. Şuana büyüklüğünde iki bin yuvanın 400 tanesinden yuva çıkışı gerçekleşti. Kararlayarak şuana kadar 30 ila 35 bin arası yavruyu denize gitmesini sağladık. Mevsim böylecene ise bu iki bin yuvadan 100 ila 120 bin arası yavrunun denize gitmesini sağlamış olacağız” dedi.

Samandağ kumsalını etraflı yıllardır takip ve izlediklerini belirten Sönmez, “Burada analıkızlı alanında bahir kaplumbağalarını hayatını hırçın etkileyen kâh faktörler var. Serencam dönemler üstelik yuvalama amacıyla çıkan büyük kaplumbağalarına sokak köpeklerinin uymazlık vermesi bala çıkışlarında ise bala kaplumbağalarının denize gitmesini kırıcı ışık kirliliği ve kumsaldaki çöplerin temizlenmesine karşın çöplerin oluşmasını sayabiliriz” diye konuştu.

Share: