Hamsi Trabzon açıklarına ulaşınca tezgahlardaki domestik hamsiye deste arttı

Hamsi, Trabzon açıklarına ulaşınca tezgahlardaki yerel hamsiye ilişki arttı

Elan önceki Marmara ve Gün Batısı Karadeniz taraflarında avlanan hamsi şimdilerde Trabzon açıklarında birlikte verimli miktarda avlanmaya başladı

TRABZON – Genelde Mağrip Karadeniz ve Marmara taraflarında avlanan hamsi bu günlerde Trabzon açıklarında birlikte mübarek miktarda avlanırken, tezgahlarda kilosu 25-35 TL ortada satılıyor. Özellikle serencam 3-4 gündür Trabzon Balık Hali’nde domestik hamsi tezgahları süslerken havaların daha de soğumasıyla alay malay hamsiye olan rica daha da arttı.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, daha önce genelde Sinop taraflarından gelen hamsinin 3-4 günden beri Trabzon açıklarında bile bol miktarda avlanmaya başladığını belirterek, “Hamsi 3-4 gündür Trabzon açıklarında eli nimetli miktarda avlanıyor. Daha önceki Marmara ve Sinop taraflarından geliyordu. Şu dakika hamsinin tamam yenme devir. Trabzon’bile vatandaş yüzdelik 90 hamsiyi yeğleme ediyor. Trabzon’un geleneksel balıkları hamsi, tavuk balığı, istavrit. Şu an umum balık sezonu olduğu için çeşitlerde mübarek çıkmaya başladı inşallah çıktı dahi verimli çıkar diyerek düş ediyoruz. Fiyatlar ise 3 kilo hamsi 100 TL, mezgit 50-90 TL, ortada, barbun 50-100 TL beyninde, tirsi 50 TL, istavrit 60 TL. Bu sene garip bakımından bile bereketli mevsim geçiriyoruz. Şu dakika hamsinin tuzlanma zamanı ilerleyici günlerde anbean kaybolabilir” dedi.

Balıkçı esnaflarından Gökmen Kültürlü dahi hamsinin yanında farklı balık çeşitleri üstelik bugünlerde artağan gelmeye başladığını kaydederek, “Şimdilerde hamsi genelde Giresun ve Trabzon açıklarında avlanıyor. İnce hamsi kilosu 25 TL, anaç hamsi ise 35 TL. Başka balık çeşitlerinin fiyatı ise pelit 50-60TL, tavuk balığı 50-60 TL, istavrit 65 TL, çinekop 60-75 TL arası. Elan ilk zümre kip yoktu hamsiyle alay malay nev gelmeye başladı, inşallah mübarek olur. Vatandaş bu sene bittabi pelit yemişse hamsi de araç inşallah. Bugünlerde havalarda henüz de soğudu hamsiye istek artacak. Dolayısıyla balık daha çok itici havalarda yeğleme ediliyor. 3-4 günden beri hamsi fiyatları 25-35 TL ortada değişiyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: