Milli güreşçi Ay Işığı Gültekin, bakir başarılar üzere çalma döküyor

Trabzon Büyükşehir Belediyespor’un 22 yaşındaki milli sporcusu Ay Işığı Gültekin, güreşteki başarılarıyla adından küçümseme ettiriyor.

Ay Işığı, ortaokuldayken, annesinin, kardeşine göz kulak olması amacıyla kendisini güreş antrenmanlarına göndermesi yardımıyla bu sporla tanıştı.

Antrenmanlarda heveslenerek minderlere evvel adımını atan Mehtap, milli güreşçi olmanın da gururunu yaşıyor.

Yaklaşık 8 yıldır başarılarına yenilerini doldurmak amacıyla muttasıl ter döken tüvana sportmen, bu sene düzenlenen Türkiye Güreş Şampiyonası’nda bir numara, 2022 Avrupa U23 Güreş Şampiyonası ile 5. İslami Tesanüt Oyunları ve Üniversitelerarası Acun Şampiyonası’nda üçüncülük elde etti.

Spor kariyerinin yanı sıra eğitimine üstelik Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde bitmeme fail Mehtap Gültekin, mesleğini eline alıp kendisi gibi sporcular yetiştirmeyi hedefliyor.

Milli güreşçi Mısır Yasemini Adar’ı benzer düz Ay Işığı Gültekin, eskimemiş şampiyonluklar üzere çetin tempoda çalışıyor.

“Milli formayı içki içmek alım donör”

Antrenmanlarını muttasıl sürdüren Mehtap Gültekin, AA muhabirine, tahminî 8 yıldır güreş yaptığını söyledi.

Kısa sürede yetişkin başarılara imza attığını vurgulayan Ay Işığı, “Güreş aklımda yoktu. İlk başladığımda annem istedi amma babam güreş olduğu amacıyla istemedi. Sonrasında babam birlikte bindi verdi. Dışarıdan da çokça aşkın ‘Kızdan pehlivan mi olur?’ diyerek tepkiler aldım ama başarı geldikçe değme husus değişti.” dedi.

Ay Işığı, milli formayı giymenin alım donör olduğuna dikkati çekerek, “Milli formayı tasrif etmek basit çokça fena hâlde ve çekicilik donör bire bir kalp. Orada o İstiklal Marşı’nı kavzamak anlatılamaz. 2028 Olimpiyatları’nı kendime erek koydum.” diyerek konuştu.

Bu ay sonu yapılacak Türkiye Şampiyonası’na korkulu şekilde hazırlandığını aktaran Mehtap Gültekin, “Antrenmanlarımız haddinden fazla gani gidiyor. Yine şampiyon olup kademe yayımlamak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Share: