Sektör temsilcileri Samsun’un turizm potansiyelini masaya yatırdı

Samsun’de, Orta Karadeniz Turizm Paneli’nde kentin turizm potansiyeli ele alındı.

Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Türkiye Yolculuk Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Atakum Belediyesinin katkılarıyla kentteki ayrımsız otelde planlı panelde, gezi acenteleri ve çağ temsilcileri aynı araya geldi.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, kentte turizmin geliştirilmesi üzere hevesli tıpkısı bakış açısı gerektiğini, bu kapsamda Itidalli Karadeniz Turizm Paneli’ni önemsediklerini söyledi.

Samsun ilkin kalkışmak amacıyla Sinop, Amasya, Tokat ve Ordu’ya gezgin koparmak üzere ne yapılması gerektiğinin planlanmasının önemine değinen Dağlı, “Hastalık Antalya’ya değil de buraya gelsin? Hastalık Bodrum’a değil dahi buraya gelsin. Belki bunların üzerinde durmamız lazım.” dedi.

Dağlı, kentin birçok alanda turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tığ haddinden fazla balaban ayrımsız hedef kitleye seslenme edebiliriz. Bambaşka esenlik turizmi. Spor altyapımızın haddinden fazla gani olduğunu biliyoruz. Konaklama tesislerinde ilkokul belirgin, dört ve üç yıldızlı otellerimiz haddinden fazla fazla. Lacerem tıpkısı turiste seslenme etmeliyizi düşünürken konaklama tesislerini de buna akıllıca tasarım etmemiz gerekir.”

Samsun’un, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti özellikle tevessül etmek amacıyla Bafra, Vezirköprü, Ayvacık ve Çarşamba ilçelerinde metin çokça tabii güzelliği topluluk eksiksiz aynı turizm destinasyonu olduğunu ifade fail Dağlı, “Amacımız kitle turizmi olmamalı. Ihtimal bundan bile kaçmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Atakum Belediye Reisi Cemil Deveci da Samsun’un evire çevire tıpkı coğrafyada ve pir ayrımsız destinasyon üstünde olduğunu vurguladı.

Kentin yeteri kadar tanıtılamadığını dile getiren Deveci, bu yönde icraat yapılması gerektiğini anlattı.

YANLIŞSIZ Öğür Samsun Mebus Yusuf Ziya Yılmayan, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu birlikte Samsun’un erbap olduğu turizm potansiyeline işaret etti.

Panele konferansçı yerine ANEX Tur Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, ALTİD Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Arı, ETS Volta Umumi Heyet Başkan Yardımcısı Suat Özbek ile Mercan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mengü katıldı.

Panelistler, kentin turizm potansiyelinin canlandırılması, kente bundan sonra gezici buyurmak amacıyla neler yapılması gerektiği üzerine fikirlerini paylaştı.Share: