Harşena Dağı ve Pontus Kral Kayaç Mezarları’yla ait UNESCO dosyası tamamlandı

UNESCO Dünya Kültür Bırakıt Eğreti Listesi’nde vadi düz Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kral Kayaç Mezarları’nın daimi listeye alınabilmesi üzere Amasya Valiliği vasıtasıyla sürdürülen çalışmalar tamamlandı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazetecilere, yaptığı açıklamada, Küçük Asya coğrafyasının bayrı şehirlerinden biri olan Amasya’nın geçmişine, tarihine, kültürüne cemaat çıktıklarını söyledi.

UNESCO Acun Bırakıt Arızi Listesi’nde düzlük alan Harşena Kalesi ve Kral Kayaç Mezarları’nın temel listeye alınmasıyla ilgili çetin tıpkısı çalışmaya giriştiklerini belirten Masatlı, “Geçen hafta itibarıyla dosyamızı tamamlayarak, Firez ve Turizm Bakanlığımıza yer ettik. Bundan ahir süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu dosyayı inceleyecek ve UNESCO’nun merkezi olan Fransa’ya gönderecek. İnşallah sunu güdük sürede Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları, ülkemizin UNESCO Acun Temelli Mirası’nda olan eserlerinden bir tanesi olacak.” dedi.

Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarları’nın evcil ve ecnebi turistlerin ilgisini çektiğini, Amasya’nın binlerce almanak tarihe sahip, tarihin hemencecik tezce her döneminden birtakım asar barındıran benzeri ekin şehri olduğunu anlatan Masatlı, Amasya’nın UNESCO Acun Ekin Bırakıt Daimi Listesi’ne alındığında dünyanın kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline geleceğini ifade etti.

Tığ haricen de gezmen alıyoruz ama Amasya’nın dünyada bundan sonra bilinirliği olacak”

Amasya’nın esaslı tarihi geçmişine bel eden Vali Masatlı, şunları kaydetti:

“8 bin 500 yıllık tarihi ve uhdesinde barındırdığı medeniyetlerle Amasya ilimiz, Rum coğrafyasının misilsiz kentlerinden aynı tanesidir. Özellikle Hititler, Frigler, Hattiler, Pontuslar, Rumlar, Bizanslılar ve alelhusus bizim tarihimiz açısından da Selçuklular ve Osmanlıların muhteşem şehirlerinden birisidir. Çözme böyle olunca hep bu medeniyetlerin bu coğrafyada bırakmış olduğu metanetli haddinden fazla tarihi kitap söz konusu. Bunlardan birisi birlikte Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları. Hedefimiz, ilimizdeki bu tarihi eserin UNESCO Acun Mirası Mihman Listesi’ne girmesidir. Amasya’mız Kültür ve Turizm Bakanlığımızca ‘marka kent’ yerine bilinmektedir. Bu vesileyle üstelik dünyanın muhteşem kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline ati. Tığ dışarıdan birlikte gezmen alıyoruz ama Amasya’nın dünyada daha çok bilinirliği olacak. Ülkemizde tanınıyoruz amma insanlarımızın buraya ilgisi artacak.”



Share: