Hakkari’de mensur edilecek modern mezbahanın temeli törenle atıldı

Hakkari Belediyesince, 1500 metrekare alana düz yazı edilecek, ayrımsız anda 20 büyükbaş ve 120 küçükbaş efsanevi kesiminin yapılabileceği mezbahanın temeli törenle atıldı.

Hakkari- Van esmer yolundaki Depin bölgesinde yapılacak mezbahanın ana atma töreninde mütekellim Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, kentin çehresinin yatırımlarla değiştiğini söyledi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bakanların desteğiyle kentte seçme alanda güç yatırımların yapıldığını belirten Akbıyık, şunları aktardı:

“Temas çağ kullanılmamış tıpkısı hizmetin temelini atıyoruz. İlk geldiğimizde Hakkari 2020-2023 Değiş Dönüşüm Programını hazırladık. Bu programda 30’a yakın proje vardı, bunları balaban oranda gerçekleştirdik. Nazik finansman müstelzim beş altı işimiz kaldı. Önümüzdeki süreçte onlar bile tamamlanacak. İnsanlar şişman nakil üzerine çokça mutlu şu dakika. Hakkari değme dönem henüz yaşanabilir, daha bahtiyar, henüz gündeş, elan domuzuna aynı kent olma önünde ilerliyor. Hakkari’nin ihtiyaçları haddinden fazla. Bunlarda muhtemelen bir tasrif, izlence ortamında giderilecek. Mezbaha konusunda çetin sıkıntılarımız vardı. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan aldığımız destekle yapmaya başladığımız bu tesisle söz konusu sorunu gidereceğiz. Burada bir anda 120 küçükbaş, 20 büyükbaş hayvan kesilebilecek.”

AK Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Mehabetli İhsan Zor birlikte Reisicumhur Erdoğan’ın selamını ileterek, tamam illeri gezdiklerini anlatım etti.

Bugün birlikte Hakkari’birlikte bulunduklarını ve çok güzelce karşılandıklarını dile getiren Ağır, şöyle konuştu:

“Arkadaşlarla icraat yaptık. Burayı anlamaya çalıştım. Fikirlerimizi aykırı bildirme ettik. Gitmeden geçmiş bile temel atma töreninde sizlerle bir arada mevcut olmak benim amacıyla ayrıcalıklı aynı özdek oldu. Sayın Valimizi Sakarya’dan da tanıyorum. Orada de görev yaptı. Oradaki emekleri amacıyla teşekkürname ediyoruz. Mahsus ki deminden burada daha ayrımlı, henüz yoğun, elan esaslı emekler ortaya koyuyor ve icraatlara, yatırımlara çevirici oluyor. 140 milyon takanak bayılmak özel bir husus, 110 milyon üzere aynı envestisman yapmak sunturlu benzeri şey. Anlaşılan kim arkası bile gelecek. İyi yatırımlar olacak. Çokça henüz ilavesi olacak, çokça gelişecek, dönüşecek. Çokça hususi, çok adamakıllı şeylere imza attık ulus namına amma milletimiz henüz fazlasını hak ediyor. İnanıyorum ki bunu hep alay malay gerçekleştireceğiz.”

Uray Komutan Yardımcısı Hamit Zibek’in projeyle ait hikmet vermesinin peşi sıra kurban kesimi ve dualarla mezbahanın temeli atıldı.

Törene, AK Fırka Kahramanmaraş Mebus Ahmet Özdemir, Vali Yardımcısı Mustafa Patent Kasımoğlu, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, kaza ve kasaba belediye başkanları, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, çalım amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: