SELIM Parti’li Özşavlı’dan California Valisi Newsom’a “Soykırımı Anma Haset” tepkisi Açıklaması

SELIM Tümen Şanlıurfa Mebus Halil Özşavlı, California Valisi Gavin Newsom’un, 24 Nisan’ın, “Soykırımı Anma Günü” ilan edilmesine misil açan kanun tasarısını imzalamasına reaksiyon göstererek, “Ermenilerin Türkleri katlettiğini gösteren belgeleri, ecnebi arşivlerden üstelik sunturlu bire bir seçki yaparak California Valisi Newsom’a göndereceğim ve bu kararından vazgeçmesini isteyeceğim.” dedi.

Özşavlı, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, CHP’nin, başörtüsüne yönelik kanun teklifini Sedir Başkanlığına sunduğunu hatırlatarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, kült istismarının bir örneğini elan sergilediğini dile getirdi.

“CHP’nin, günümüzün yeryüzü büyük kült istismarcısı.” olduğunu söyleyen Özşavlı, “Cumhurbaşkanımızın başörtüsünün anayasal garanti çıkışından sonra CHP Kol Başkanvekili Mutlak Hususi, ‘Yeni kanunuesasi, yeni Meclisin işi.’ diye bütünü taca attı ve Kılıçdaroğlu’nun bu konuda candan olmadığını aynı kat henüz gösterdi.” diye konuştu.

Altılı masanın, cemaziyelevvel itibarıyla 2023 seçimlerini kaybettiğini tamlayan Özşavlı, “Kılıçdaroğlu hem kendini hem üstelik altılı ganyan masayı yaktı. Bu buut altılı ganyan masanın dağılmasına neden olanaklı.” ifadelerini kullandı.

“Ruz siyasete cihaz edilmemeli”

Özşavlı, California Valisi Gavin Newsom’un, 24 Nisan’ın, “Soykırımı Ihtifal Günü” car edilmesine sefer açan yasa tasarısını imzalamasına de değindi.

İngiliz arşivinden, Ermenilerin, 1896’bile Maraş’ta 230 Osmanlı askerini katlettiğini yansıtan bire bir belgeyi gösteren Özşavlı, 1850’da başlayan Ermeni şiddetinin, Anadolu’yu sardığını, 1915’te umumi ayrımsız isyana dönüştüğü için devletin tedarik ahzetmek zorunda kaldığını vurguladı.

Ermenilerin, Anadolu’daki katliamlarını yansıtan binlerce doküman bulunduğuna dikkati çekici Özşavlı, şunları kaydetti:

“Ermeni şiddeti sonucunda genellikle Doğu ve Güneydoğu’üstelik kalkmak için 1922’ye büyüklüğünde 600 bin Mütedeyyin katledildi. Ermenilerin Türkleri katlettiğini gösteren belgeleri, yabancı arşivlerden dahi pir benzeri seçki yaparak California Valisi Newsom’a göndereceğim ve bu kararından vazgeçmesini isteyeceğim. Serencam basamak nahak, hukuksuz tıpkı karar. Güneş siyasete alet edilmemeli. ABD’deki Ermenilerin birçoğu California’da yaşıyor. Ermenilerin oylarını ahzetmek üzere daim onların istediği tarzda siyasi kararlar alıyorlar.”

Share: