Gurbetçiler akış atak yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’de sevdikleriyle gelişigüzel yıllık izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönem yolculuğunda gümrük kapılarında kurgu yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve almanak izinlerini nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi gelişigüzel yaşadıkları Avrupa ülkelerine zaman yapmaya bitmeme ediyor. Yaşadıkları ülkelere okşamak için yola çıkan gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizi Kapısı’nda detaylı açacak kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar dönme uğrunda Türkiye’den hüzünlü ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’üstelik gezdikleri yerlerde muhtelif dernekevi lezzetleri üstelik bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini geçiren gurbetçi vatandaşlardan Alperen Gül, Fransa’nın Metz kentine başvurmak için Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın namına gelmesini beklediğini tabir ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı acıma yaptık. Ülkemizi ayrılma ediyoruz ama yapacak tıpkı özdek namevcut, burada bizi vatanımızı iki ara sıra derede gurbetçinin tehi öylece geçip gidiyor. Seçme gittiğimiz yöreden o yörenin angın lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz zira anamız babamız burada, onun amacıyla âdem tezyifkâr vatana gelip gittiğinde çokça büyük skala yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle özlem gideren gurbetçi vatandaş Erol Bitirmiş, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Yerey ve insanlarımızın özlemini çektim. Ben de memleketime gidip, toprağıma fut basıp insanlarımızla özlem giderdim. Ama yolculuğumuz birçok külfet ve çile ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre el yapıyoruz. Bayram ve bahtiyarlık ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz haddinden fazla şişman boğuk oluyor. Geldiğimiz ahit ve periyot amacında sonsuz gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce füru alay malay bekletiliyoruz. Biz bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı acıma yaptık”

Almanya’ya gideceğini söyleyen Ahmet Dil Cambazı bile Türkiye’da sevdikleriyle beraber sıla-ı acıma yaptıklarını ve başvurmak üzere gittikleri kentlerde tarihi ve lokal lezzetleri birlikte yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: