Ilbay Yerlikaya, 1.Ordu Komutanı Şiddetli ve İBB Başkanı İmamoğlu 30 Ağustos dolayısıyla Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde İstanbul Valiliği, 1. Kargaşa Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla Taksim Meydanı’nda kâin Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakıldı.

VALİ VE İMAMOĞLU DAHI KATILDI

Törene İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1.Kalaba Komutanı Orgeneral Mehabetli Aşırı, güçlü çok askeri personel ve yurttaş katıldı. İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya’nın Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başlayan tören, 1.Cıvıl Cıvıl Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin bırakılmasıyla devam etti. Galebe Bayramı kutlamaları çerçevesinde planlı tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve gocunmak duruşunda bulunulmasıyla sona erdi.

ŞIŞMAN ZAFERE GİDEN YOLDA NELER YAŞANDI?

1919 yılında Birinci Acun Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerine binaen cins bahanelerle Anadolu’yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti, el durumda bırakılmaya çalışılıyordu. Halide Yazar Adıvar’ın “Türk’ün Ateşle İmtihanı” kitabında anlattığı engelleme günlerinde, antant donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’evet, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşti. 15 Mayıs 1919’bile İtilaf devletlerinin izniyle Yunan Ordusu İzmir’e çıkarma yaptı.

Bu ebat karşısında Türk milleti, gündüz boyunca gösterdiği “budun olma bilinci” içerisinde işgallere alın kuvayımilliye hareketini başlattı. İki alternatif vardı, evet obstrüksiyon güçlerine tasdik olunacak evet üstelik yıkılan yakılan tıpkısı talih yeniden ayağa kalkacak ve küllerinden doğacaktı.

1920’bile TBMM’nin açılması üstüne karışma güçleri yekpare kısıtlayıcı politikalarını Atatürk ve zırh arkadaşları üzerine yoğunlaştırdı, alelhusus Gün Batısı Cephesi’nde neşelilik başladı. Palikarya ordusu 1921’bile Polatlı’evet kadar geldi. Polatlı’üstelik dünyanın bildirme teferruatlı sürecek düz muharebesinin hazırlıkları yapılıyordu.

Sakarya’da 22 devir 22 gece süren hunriz çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu ağız ağıza yurttan alaşağı etmek üzere tıpkı sene kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922’bile Başkomutan Mustafa Kemal Ciddi, Şişman Taarruz’u başlatan harekat emrini verdi.

ŞAFAK VAKTİ TAARRUZA GEÇİLDİ

Serdar Mustafa Kemal, 26 Ağustos sabahı Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Fevzi Ciddi (Yakalamak), Garp Cephesi Komutanı İsmet Kâmil (İnönü) ile muharebeyi atfetmek için Afyonkarahisar sınırlarında mütezayit Kocatepe’birlikte yerini aldı. Futbolcu ateşleriyle şafak vakti başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın evvel ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe’yi ele geçirdi ve Belentepe ile Kalecik Sivrisi’nden düşmanı uzaklaştırdı. Taarruzun geçmiş gününde 1. Kalaba birlikleri, Şişman Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasındaki 15 kilometrelik alanda, düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi. 5’inci Atlı Kolordusu, düşman gerilerindeki eriştirme kollarına liyakatli taarruzlarda bulundu, 2’nci Kargaşa ise cephede belirleme görevini aksatmadan sürdürdü.

Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı bütün cephelerde yeniden taarruza geçti ve benzeri periyot Afyonkarahisar, 8’inci Tümen vasıtasıyla antagonist işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos’ta başarıyla sürdürülen hücum, düşmanın 5’inci tümeninin etkisiz kılınmasıyla neticelendi. 29 Ağustos gecesi genişlik değerlendirmesi işleyen komutanlar, çabukça harekete geçilip taarruzun kısa sürede sonuçlandırılmasında hemfikir oldu ve planın 30 Ağustos’ta aksamadan uygulanması amacıyla lazım önlemler alındı.

YUNAN KOMUTANLAR KAÇTI

Başkomutan Mustafa Kemal Gösterişli, Türk Ordusu’nun Halas Savaşı’nda kazandığı sunu makro zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında demincek mekân olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesine sadık Zafertepe Çalköy’dahi birliklere saldırı emrini verdi. Balaban Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, 26 Ağustos’ta başlayan Düzlük Muharebesi’nde Dumlupınar’üstelik Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki yanı sıra tamamen sarıp imha etmesiyle zafere ulaşıldı. Kızıltaş deresi bölgesinde kilitsiz küreksiz kalan alandan bazen Palikarya birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı.

Nazik Yengi’in devrisi haset, 31 Ağustos’ta Zafertepe Çalköy’birlikte bire bir lüp bahçesindeki kırık kağnının üzerine savaşma alanlarının haritasını koyan Serdar Mustafa Kemal, Fevzi Paşa ve İsmet Vakur ile uzanım değerlendirmesi yaparak Yunanlıların baştan savunma düzenine geçmesini önlemek ve onları feshetmek amacıyla İzmir’e giriş görüşünde birleşti.

“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR”

Mustafa Eksiksizlik Rabıtalı, Şişman Galebe sonrası 1 Eylül’da Dumlupınar’de, Gün Batısı Cephesi’ndeki tamam subay ve erlere çağrılmak üzere yayımladığı bildiride, şu ifadelere düz verdi:

“Türkiye Şişman Ulus Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Nazik Vadi Muharebesi’nde, zalim ve havalı tıpkısı ordunun temel varlığını, inanılmayacak büyüklüğünde birkaç aynı zamanda bulunmayan ettiniz. Balaban ve seçkin ulusumuzun fedakarlıklarına müstahak olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan balaban Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Kavga alanlarındaki sükse ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine vasıtalık etme görevinin arkasını bırakmayacak, sonsuz namına namına getireceğim. Mükâfatlandırma için Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe Kumandanlığına buyurdum. Bilcümle arkadaşlarımın, Anadolu’da daha apayrı düz muharebeleri üstelik verileceğini ayn önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bilcümle gücüyle sürdürmesini temenni ederim. Ordular, önce hedefiniz Akdeniz’dir, müstakbel!”

27 Ağustos’ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos’ta Kütahya’nın kurtuluşunu 1 Eylül’de Gediz, 3 Eylül’dahi Emet ve Tavşanlı’nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül’birlikte İzmir’üstelik Palikarya Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Gösterişli’nın emrini şişman benzeri başarıyla hesabına getirdi.Share: