Eskişehir tutum haberleri | Eskişehir’in etkisiz arazileri “Reis” buğday tohumuyla yeşerecek

Eskişehir’bile, çiftçilere dağıtılan “Resi Bey” çeşidi buğday tohumuyla tembel arazilere teşrinievvel yapılarak üretimin artırılması hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Nebati Üretim Umumi Müdürlüğünce “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında desteklenen “Buğday Yetiştiriciliğinin Artırılması” ve “Aylak Araziler Buğday Tohumlarıyla Yeşerecek” projeleri kapsamında, 14 ilçede 1415 çiftçiye yavru dağıtımı yapılıyor.

Proje kapsamında 38 bin 828 dekar alanda üretim yapmaya imkan sağlayan 698 titrem buğday tohumu, dörtte bir fiyatına çiftçilere ulaştırılıyor.

Toplam bütçesi kestirmece 8,5 milyon lirayı bulan iki proje ile ekilmeyen, daha önceki yıllarda kayıtlı olduğu halde sonuç yıllarda Dikici Pusat Sistemi (ÇKS) kaydı bulunmayan, abes bırakılan işsiz ve kıraç araziler, kaynak arazisi, mangır arazisi ve kalıtım sıkıntısı bulunan arazilerde ilk defa zirai istihsal yapılacak.

2021 yılında zirai kuraklıktan etkilenen çiftçiler ile martir ve gazi yakını ailelere evleviyet verilecek olan projede, Argıt Kuşağı Tarımsal Araştırı Enstitüsünün düzeltme çalışmaları sonucu geliştirdiği “Başbuğ” çeşidi buğday tohumu kullanılacak.

Kurağa müsamahakâr, dolgunca şartlarda efdal verime sahip yıpranmamış buğday çeşidi olan “Reis”, ekmeklik kalitesi ve un veriminin yüksek olmasıyla dikkati çekiyor.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Sim, AA muhabirine, çiftçilere nakdi verilen desteklerin yanı sıra ayni desteklerin birlikte ehemmiyet bildirme ettiğini söyledi.

Çiftçilere tarımsal istihsal için ihtiyacı olan desteğin sağlanmasının gerçekleştirecekleri projede henüz canlı olduğunu vurgulayan Gümüş, “Nebati üretim genel müdürüm ve daire başkanımızla yapmış olduğumuz görüşmede ‘Eskişehir’birlikte hangi yapabiliriz’ diyerek kişi proje ekibimizle bu arada iş başlattık. Ofis başkanlığımız bile bize öncelikle yazlık buğdaylarla ilişik benzeri mücahede yapmamızı önerdiler. Yazlık buğdayla projemiz kapsamında iklimi sonsuz izleme ediyorduk. Fakat iklim verileri bizim istediğimiz kadar gitmeyince bu projeyi güzlük buğdaya çevirdik. Yine güzlük buğday projemiz bile oldu. 2 projemizi birleştirdik. Şu anda iki projemiz var. Kısaca namına 698 titrem aynı sulp tedariki yaptık.” diyerek konuştu.

Çiftçilerin tohumları kendileri kabul etmek istediği devir hem henüz fiyatlı aldıklarını hem birlikte istedikleri tohumu, istedikleri kalitede almalarının cins olmadığına dikkati çeken Sim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım İşletmeleri Umumi Müdürlüğümüzün (TİGEM) kontratlı kendisine üretmiş olduğu hem birlikte Eskişehir’in özlük yerli çeşidi, Boğaz Kuşağı Tarımsal Araştırı Enstitüsünce geliştirilen benzeri soy olan “Resi Bey” buğday tohumunu seçtik. Bu tohumu seçmemizdeki bir illet üstelik vardı. Bu döl hem kuraklığa dayanaklı hem dahi kuraklıkta bereketli mahsul veriyor. Hem da yumruk şartlarda ongun verim veren aynı buğdaydı. Nihayetinde iki projemizin dahi bakanlığımız eliyle onaylanması çokça daha faal oldu. Bir zamanda bu projemize Sayın Valimiz maddi namına imkan sağladılar. Değme iki projemizde bile toplamda yüzde 50’si Ekincilik ve Orman Bakanlığı bütçemizden, yüzde 25’i Vilayet bütçesi katkı sağlıyor. Yüzde 25’i dikici katkısı olacak şekilde planladık. Çokça şükür kim bunda muvaffak olduk.”

“Ekincilik arazilerimizi değerlendirelim diye bu projeyi haddinden fazla şükür hayata geçiriyoruz”

Projeden faydalanacak çiftçilerin seçiminde ara sıra kriterler koyduklarına değinen Gümüş, şunları kaydetti:

“Kâh çiftçilerimiz ÇKS’ye arazilerini kaydettiremiyorlardı. Burada bırakıt yoluyla intikalinden dünya kâh sıkıntılar yaşanıyor. Dikilmeyen araziler vardı. Gereksiz küsurat araziler vardı. Şehit, gazi yakınlarımız seçkin devir başımızın tacı, bunlar vardı. Bu arazilerimizi ve bu çiftçilerimizi önceledik. Ayrımsız üstelik sabık sene malumunuz ve bu yıl içerisinde kuraklıktan etkilenen çiftçilerimiz oldu. Hem üstelik bu yıl alelhusus Kurban Bayramı’nda yağan yağışlarda hâkim gelen köylerimiz oldu. Bunları bile önceledik. Zımnında şimdi gönlümüz daha abat, dokunamadığımız tek ekinci kalmasın. Cumhurbaşkanımızın de talimatları doğrultusunda ekilmedik aynı karış toprağımız kalmasın, ekincilik arazilerimizi değerlendirelim diye bu projeyi haddinden fazla şükür hayata geçiriyoruz.”

Döl desteği yaptıkları çiftçilerin yüzlerindeki rahatlığın kendileri için değme şeye derece olduğunu dile getiren Sim, “Allah’tan bereketini arttırmasını diliyoruz. Ekilmedik aynı yerey kalmasın. Yeter ki çiftçimiz üretsin. Devletimiz, bakanlığımız seçme devir bilcümle ekibimizle beraber çiftçimizin yanında.” dedi.

Mihalgazi’dahi işlek ve projeden faydalanarak evlat desteği alan maraba Mehmet Caymaz, sağlanan destekle ilk defa buğday üretimi yapacağını belirtti.

40 dönümlük alanda üretimde bulunacağını aktaran Caymaz, tohumları dörtte ayrımsız fiyatına gerçekleştirme etmelerinin kendilerine yarar sağladığını tabir etti.

Uzun yıllardır rençperlik yapan Mustafa Kemal Öztürk ise proje ile 400 kilo yavru desteği alacağını kaydederek, gelecek yıllarda da benzeri desteğin sağlanmasını istedi.

8 dönümde buğday üretimi yapmayı planlayan fellah Nazmi Hezel de nesil temini üzere böyle bire bir projeye gerekseme olduğunu söyleyerek, “Çocuk kıraça haddinden fazla uygunmuş. Bizim toprak çokça kıraç. Sulama haddinden fazla fiyatlı oluyor. Bizim üzere iyi oldu. Tanrı razı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: