Enerjisa Enerji 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı

Yüzde 20’si halka yıldızlı ve asıl sermayedarları Sabancı Ana Ortaklık ve E. ON SE olan Türkiye’nin zindelik tevzi, düzensiz as ve azrail çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, İklim Değişikliği ve Karbon Yönetimi başlığının öne çıktığı 4. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı.

Sorumluluk odaklı ayrımsız sürdürülebilirlik yaklaşımı ile kullanılmamış erke dünyasına yan vermeyi amaçlayan Türkiye’nin hareketlilik tevzi, müteferrik satış ve alıcı çözümleri şirketi Enerjisa Erke, 2021 yılı ‘Sürdürülebilirlik Raporu’nu’ yayımladı. Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (International Integrated Reporting Council- IIRC) vasıtasıyla yayımlanan uluslararası söve ve BOZ Standartları ‘temel’ seçeneğine düzenli namına hazırlanan raporda İklim Değişikliği ve Karbon Yönetimi şirket ve paydaşların görüşleri doğrultusunda bir numara evleviyet adına belirlendi. Izleme ve yönetişim süreçlerinin birlikte mecmu operasyonlarında Birleşmiş Milel 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını rehber edinen Enerjisa Erke, sürdürülebilirliği alım kültürüyle birleştirerek faaliyetlerine devam ediyor.

Şirket, sektöründeki risk ve fırsatları etkin bir şekilde imale etmek üzere 2021 yılında ÇSY çerçevesini düşük karbonlu nema, kentleşme ve almaç odaklılık, deregülasyon, dağıtık istihsal ve dijitalleşme kadar mega trendleri hisse senedi etme şeklini köklü tahrifat potansiyeline erbap ilkokul sektörel trendi dikkate alarak düzeltilmiş etti. Ortaklık, erişilebilir ve akıcı enerji amacıyla çalışırken yalnızca bu trendlerin getirdiği değişimlere elan bereketli uzlaşma temin etmek üzere değil dönüşüme önderlik söylemek üzere da yenilikçi, ağırlık odaklı ve sürdürülebilir yayın ve hizmetler geliştiriyor.

“HENÜZ İYİ BİR ATI İÇİN SEKTÖRE CEPHE VERME SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ”

Çevresel, toplumsal ve kurumsal yönetim performanslarını değme güzeşte dolaşma daha de geliştirdiklerini tamlayan Enerjisa Erke CEO’su Misyon Kaynak, “ÇSY seziş ve hedeflerimizi, performansımızı ve genişlik ongun uygulamalarımızı, riziko ve fırsatlarımızı özetlediğimiz 2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporumuzu kamuoyuyla paylaşmaktan bahtiyarlık duyuyorum. İş stratejisiyle bağlantılı bire bir çevresel, toplumsal ve yönetişim (ÇSY) çerçevesi yetiştirmek bundan sonra haddinden fazla eke. Riziko ve fırsatlarımızı enerjik benzeri şekilde ihata etmek amacıyla 2021 yılında ÇSY çerçevemizi mega trendler doğrultusunda revize ettik ve önemli çerçevemiz içerisinde sürdürülebilirlik yaklaşımımızda Külfet Odaklı İş Modeli, Topluluk İçin Yüklülük ve Planet İçin Sorumluluk tevessül etmek üzere üç alana odaklanıyoruz.

Sürdürülebilirlik yaklaşımımız iz ve hizmetlerimizin etkisine odaklanarak, bağan karbonlu, henüz akman ve henüz yeşil bire bir enerji sektörüne dönüşüm fırsatlarından yararlanmamıza, tedarik zincirinin dayanıklılığını artırmamıza ve insanları bedel yerine güçlendirmemize apotr oluyor. Türkiye’nin sunma iri hareketlilik tevzi, tertipsiz mir ve kamera çözümleri şirketi yerine 2021 yılındaki sürdürülebilirlik yatırımlarımız 2020 yılına göre yüzde 119 artış göstererek 330 milyon TL’ye ulaştı.  GES yatırımları, erke verimliliği uygulamaları ve Türkiye’nin önceki ve sunma aceleci elektrikli açkı yükleme istasyon zıkkım olan Eşarj’a ilgilendiren yatırımlar sürdürülebilir yatırımlarımızın çoğunluğunu oluşturuyor. Kullanılmamış Enerji Dünyasını biçimlendirmek ve bütünleştirmek hedefiyle milyonlarca insana altın aynı amme hizmeti sunarken Enerjisa Enerji namına hem bu nesle hem üstelik gelecek nesillere bolluk getirme sorumluluğumuzun bilincinde adına akıntı ediyoruz” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KARBON YÖNETİMİNİ ÖNCELİKLER LİSTEMİZİN YER BAŞINA YERLEŞTİRDİK”

Raporla ait görüşlerini sunan Enerjisa Enerji CFO’su Dr. Michael Moser ise şunları söyledi:

“Enerjisa kendisine amacımız yalınlık ve kesin. Müşterilerimizi ve sektörleri enerjiyle buluşturmak ve gelecek nesiller için Türkiye’bile elan gür, elan bozulmamış ve henüz sakıncasız aynı erke geleceği sağlamak. Bu sebeple Yeni Erke Dünyası’nı Türkiye’birlikte inşa etmeye kendimizi adadık. 2021 yılında lağım döşemi altyapımızı genişletmeye devam ettik. Canlılık tevzi şebekelerimize 2020 yılına bakarak yüzde 56 artışla 2,8 milyar TL yatırım yaptık. Piyasalarda belirsizliğin arttığı zamanlarda birlikte yatırımlarımızı sürdürmemiz üzere gereken esnekliği bize sağlayıcı güçlü aynı bilançomuz var. 2021 yılında yıllık yüzdelik 56 artışla 2,8 bilyon TL seviyesinde gerçekleşen yatırımlarımız selis enerji terazi taahhüdümüzü gösteriyor. Enerjisa Erke adına Mali ve operasyonel başarılarımızı sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda gerçekleştirmeyi fariza ediniyoruz. 2022 yılında diri çevresel, içtimai ve yönetişim performansı sergileyen şirketlerin değerlendirildiği FTSE4Good dizin serisine karışma edilmemiz çabalarımızın akla yatkın istikamette olduğunu tasdik eder nitelikte.”

“KASABA DOSTU GELMEK NEMA VE REFAHI DE BERABERİNDE”

“Gezegenimizi arkalamak amacıyla dünyanın rastgele yerinden bitmeyen tıpkı çabalama ve odaklanmaya ihtiyacımız var” diyen Moser, “Bilcümle bu noktada Enerjisa adına, düşük karbonlu tıpkısı dünyaya dönüşümde sektörümüzün oynadığı ciddi rolün bilinci ve paydaşlarımızın katkılarıyla abuhava değişikliği ve karbon yönetimini öncelikler listemizin arz başına yerleştirdik. Zira biliyoruz kim yer dostu gelmek büyüme ve refahı dahi birlikte getiriyor” dedi.

Share: