Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Yalova’da Çin’in Sincan Uygur Muhtar Bölgesi politikalarına reaksiyon

Kütahya, Eskişehir, Bilecik ve Yalova’dahi cuma namazı sonrası matbuat açıklaması düzenleyen İHH İnsani Müzaheret Vakfı üyeleri ve gönüllüleri ile bindi veren sivil topluluk kuruluşları, Çin yönetiminin Sincan Uygur Köy Muhtarı Bölgesi’ndeki politikasına aksülamel gösterdi.

Eskişehir’de Reşadiye Camisi uğrunda toplanan ekip namına mütekellim Genç İHH Başkanı Abdurrahman Tümden, Çin yönetiminin kısıtlayıcı politikasından vazgeçmesini ilkesel kendisine hem arsıulusal toplumun hem da kamuoyunun akseptans etmesi gerektiğini söyledi.

” Şark Türkistan’birlikte kurulan ve Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer azlık gruplarının evlerinin içine büyüklüğünde izleme edilmesini sağlayan efdal uygulayım bilimi ürünü takip ve bakma sistemleri derhal kaldırılmalı, sokak çıkmaz, ana yol ana yol, familya aile bu uygulamaları işleyen 1400’ü aşkın asayiş şirketi bölgeden çekilmelidir.” diyen Külliyen, geçmiş olduğu kadar bugün ve erte da herhangi bir kalem türe ihlaline alın mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini, mazlumların birlikte kalmaya bitmeme edeceklerini dile getirdi.

Kütahya

Kütahya İHH İnsani Arkalama Derneğince Ulu Cami önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına ara sıra siyasal partilerin temsilcileri ve 20’ye andıran sivil topluluk kuruluşu destek verdi.

Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Asım Kaplan, takım hesabına yaptığı açıklamada, “Uygur’u, Kazak’ı, Kırgız’ı ve İslam inancına mensup insanları rasist bire bir yaklaşımla topyekun ortadan kaldırmayı hedefleyen Çin’in soykırım içeren uygulamalarından vazgeçmeleri üzere çağrıda bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Şark Türkistan Nuzugum Karı ve Hars Derneği Eş Kolları Başkanı Sıdıke Yılımınuer ise baskılar nedeniyle Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden ayrıldığını, İslam’ı yaşayabilmek için 2014’te Türkiye’ye geldiğini anlatarak, “Biz bu zulme uğradık, uğruyoruz amma çocuklarımız, torunlarımız bu zulme uğramasın. Mutekit Mütedeyyin’ın kardeşidir. Hepimizin elinden bire bir şeyler gelmeli. Bizim için yakarış edin.” diye niteleyerek konuştu.

Bilecik

Bilecik’te Şerifpaşa Camisi bahçesinde açıklama eden İHH Bilecik Deneyimsizlik Kolları İl Başkanı Cüneyt Acara, Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı politikalara ilişik örnekler verdi.

Bölgede yaşayanların sunma esas insanca haklarının ellerinden alındığını belirten Acar, şunları kaydetti:

“Çin’in Uygur bölgesinde uyguladığı terörle cenk ve güvenlik merkezli politikaları Uygur toplumunu kültürel kimliklerinden, dini inançlarından sıyrılmış ve ‘terbiye edilmiş’ akilane vatandaşlar haline getirecek kitlesel bire bir içtimai mühendislik projesi kendisine görülmelidir. en üst yaşanan acıklı cuşiş faciası ve Çinli görevlilerin bu faciaya peyrev kalmaları bire bir misil henüz göstermiştir ki Çin Altın Partisi ve yönetimi cellat ve katildir.”

Yalova

Yalova Eşkal Camisi uğrunda toplanan kadro adına açıklama özne Gailesiz İHH Darülfünun Sorumlusu İbrahim Ziyaalp, Çin hükümetinin özellikle 2017 yılından beri binlerce kişiyi cebren alıkoyduğunu belirtti.

Aliya İzzetbegoviç’in “Unutulan soykırım tekrarlanır.” sözünü hatırlatan Ziyaalp, şöyle konuştu:

“Gün Doğusu Türkistanlılar, inanmadıkları Çin Komünist Partisi ideolojisinin söylevlerini, marş ve şiirlerini ezber etmek zorunda bırakılıyor. Sözde bir dinmiş kadar, Çin Kızıl Partisinin liderine tazime zorlanıyor. Tek soykırım elbette unutulmasın ve yabanlık ailesi aynı daha katiyen soykırımlarla karşı karşıya kalmasın duasıyla Çin’in bu zulmüne cebin ulusal ve uluslararası kamuoyunu farkındalığa çağırıyoruz.”

söz konusu kentlerdeki matbuat açıklamaları, yakarış edilmesiyle sona erdi.

Share: