Eskişehir haberi: Eskişehir girişimcilikte henüz hayat dolu

Bursa-Bilecik- Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri M. Zeki Durak, girişimcilikte nüfusa oranladığımızda Eskişehir’in girişimcilikte haddinden fazla kıpırdak olduğunu belirterek, “2022 yılı Rustik Kalkınma Mali Bindi Programında arz faziletli proje sayısı Eskişehir’e ilişkin dedi.

Durak’ın katıldığı brifing toplantısı ETO toplantı salonunda gerçekleştirildi. Eskişehir’in girişimcilik yönünden değişik illerle kıyaslandığında henüz akva olduğunu yoğun teknolojiler üzerine elan ongun durumda bulunduğunu tabir eden Durak, “Girişimcilikte nüfusa oranladığımızda bu kent çok aktif. 2022 yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programında Eskişehir Bilecik ve Bursa’dahi toplanmış 45 proje başvurusu yapıldı, bunların 16’sı kudretli oldu, bunların içinden yeryüzü efdal proje sayısı ise Eskişehir’in. Eskişehir’den 8 proje muvaffakiyetli oldu ve arz yüksek desteği bu sene Eskişehir aldı.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’in kendileri için çokça koca olduğunu dile getiren Durak, hele kırsal kalkınma projelerine destek verdiklerinin altını çizdi. Durak, “Eskişehir’den beklentilerimiz faziletli. Kırsal kalkınmada yeryüzü büyük desteği Eskişehir’e verdik. Eskişehir’birlikte kırsal turizm, kurutma tesisi, itici gelgel deposu, facia öncesi erken uyartı, Frig Ekolojik Köy Projesi üzere projelerin geliştirildi. Fabrika atıklarından seramik üretimi işleyen Eskişehirli girişimcinin ‘Atıklar Seramiğe Dönüşüyor’ projesi kat sayı ayrımsız proje oldu.” diye konuştu.

Bölgesel hamle sermayesi destek programı

Bölgesel Etap Sermayesi Bindi Programı’na dikkat soldurmak istediklerini tamlayan Durak, bu program sebebiyle girişimcilerin doğrudan fonlara ulaşabileceğini söyledi. Bu fonlarla 5 yılda 100 milyon teklik destek sağlamayı hedeflediklerini nâkil Durak, programın Ekim ayında sona ereceğin aktardı.

Önümüzdeki 2 yıl taze istihdam yılı

“Rustik Kalkınma ve Turizm Lansman, Yenili ve Olgunluk Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi temelinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Durak, “2019 yılında mesleksel eğitime haddinden fazla önem verdik 24 okulun altyapılarını yeniledik, ihtiyaçlara bakarak, yıllar içre kip çok desteğimiz oldu; en son kırsal kalkınma, yeşil dönüşüm, turizm kabilinden konulara ağırbaşlılık veriyoruz. Terbiye ve istihdama müteveccih eğitimler bizim önceliğimiz. Eskişehir’in turizm kaynakları, mekansal alanlarla ilgili tıpkı faaliyet düzenliyoruz.” şeklinde konuştu. Önümüzdeki 2 yılın Tendürüst İstihdamı Yılı namına belirlediklerini nâkil Durak, “Şu dakika tıpkı çekicilik gelse 50 kişi 100 emanet istihdam edeceğiz fakat eğitime ihtiyacımız var derse çığır kazandırma anlamında rastgele çeşit desteği veririz.” dedi.

13 yılda 750 milyon teklik bindi

BEBKA kendisine 13 yılda 750 milyon TL. proje desteğinde bulunduklarının bilgisini veren Durak, şunları söyledi:

“Kişi içimizde verdiğimiz destekleri istimara için çalışmalar yapıyoruz, gençlere yönelik çalışmalarımızı imdi belirtmek istiyoruz, sizlerin bile nahiye ve gençlere müteveccih ihtiyaç mahsus konulara ait fikirlerinizi ahzetmek istiyoruz. Girişimcilerin başvuracağı projelerin yazımı üstüne bile kurumsal yerine bindi veriyoruz. Youtube kanalımızda proje yazımına ilişik videolar hazırlıyoruz.”

Eskişehir’de lületaşı

Lületaşının Eskişehir’deki sektörel sorunlarının elbette çözüleceği, mahirane sayısının zahir arttırılacağı, lületaşının dış pazarlara açılması ve kazançlı girdi sağlaması konularında neler yapılabileceğine ilgili soruyu yanıtlayan Durak, son kalkınma programında alelhusus lületaşı ile ait projelere bindi verileceğinin belirtildiğini fakat bu alanda bire bir müracaat olmadığını dile getirdi. Genel Sekreter Anlaklı Durak, şöyle konuştu:

“Bununla ilişik geçmiş bire bir farkındalık inşa etmek ve istek inşa etmek lazım, bu mesleği yapan ustaları unutmamak geçişsiz, sonrasında birlikte bununla ilgilenenler üzere tıpkısı e-tecim eğitimi verebiliriz. Lületaşı ustalarının ürününü elbette satacağını de önceki etapta onlara öğretebiliriz, ETO ile de bu konuda mutedil benzeri faaliyet yürütebileceğimizi düşünüyorum. Bu işi tevhit edenlerin -bunun için bile sivil cemiyet kuruluşları dernekler da saha alabilir- bu konuya sahip çıkmaları gerekiyor. Proje özne gönül ateşli ise ve işi sahipleniyorsa o proje kalburüstü oluyor.”

Matbuat mensuplarının beklentilerine ve faaliyet alanlarındaki ihtiyaçlarına müteveccih çalışmalar de çarpmak istediklerini sözlerine ekleyen Durak, Basın İlan Kurumu’nun dahi aracılığı ile bu anlamda genel ağ haberciliği, sosyal iletişim araçları uzmanlığı üzere alanlarda arzulu eğitimler düzenleyeceklerini söyledi. – ESKİŞEHİR

Share: