Eskişehir 3. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı başladı

TÜYAP Fuarcılık marifetiyle düzenlenen Eskişehir 3. Ekincilik, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı başladı.

ETO-TÜYAP Fuar Merkezi’nde açılan fuarda ekincilik ve hayvancılıkla ilgili son teknolojiler ve ekipmanlar düzlük alıyor.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, fuarın açılışında, fuarın nahiye ekonomisine yardım sağladığını belirterek, organizasyonda emeği geçen paydaşlara teşekkürname etti.

TÜYAP Fuarlar Yapım EKMEK Umumi Müdürü İlhan Ersözlü dahi fuara sektörle ilişik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa ilkin görünmek amacıyla birçok şehirden yaklaşık 100 firmanın katıldığını söyledi.

Ersözlü, fuara ilginin korkulu olduğunu dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“TÜYAP Ekincilik Fuarları namına yılın ikinci yarısındaki geçmiş fuarımız. Önümüzdeki hafta Samsun’da tarım fuarımız var. Ekimde Bursa’de, kasımda Adana’üstelik ve aralıkta da yılın son fuarı İstanbul’daki tarım fuarıyla Türk ekincilik sektörüne bakım vermeye bitmeme edeceğiz. Bu fuarda ticaret haddinden fazla müthiş geçiyor. İlk saatlerden itibaren fuarda sergilenen traktörler, biçerdöverler, zirai mekanizasyon aletleri satılmaya başladı. Başkaca bir nice traktörün üstünde birçok tarımsal makinenin üstünde farklı kişilere satıldığını gösteren ibareler var. Bu bağımlı bahtiyarlık veriyor. Örneğin benzeri firmanın 5,5 milyon değerindeki bire bir traktöründen bugün 3 şerha satılmış. Bire Bir traktör firması hasis segmentteki traktörlerden 26 devam satmış. Bu haddinden fazla kocaman rakamlar. Emreylemek ki fuar sonrasına büyüklüğünde traktörlerin tamamının satılacağını, şu anda sergilenen tarımsal mekanizasyon ürünlerinin tamamının satılacağını görüyoruz.”

Eskişehir Tecim Odası (ETO) Başkanı Zorlu Güler birlikte sabık yıl ekincilik fuarını 78 bin kişinin mülakat ettiğini anlatarak, bu sene 100 binin üstünde ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Güler, şimdiye büyüklüğünde Eskişehir’üstelik 20 fuar düzenlediklerini dile getirerek, “Bilhassa Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan bilahare ekincilik ve hayvancılık henüz birlikte cesim ağıl geldi. bundan sonra desteklenmesi gereken kesim haline geldi. O yüzden bu fuar öncelikle tarım ve hayvancılık sektörüne dahi ulama sağlayacak.” diye konuştu.

Fuarın açılışına İYİ Fırka Eskişehir Saylav Arslan Kabukcuoğlu, Eskişehir Uran Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Endüstri Bölgesi Başkanı Nadir Küpe Çiçeği, SELIM Parti İl Başkanı Zihni Deli Dolu ile başka ilgililer katıldı.

Fuar, 11 Eylül’de sona erecek.Share: