Erzincan’da derelerden taşan başat suları karye yollarını ulaşıma kapattı

Derelerden taşan sel suları köy yollarını ulaşıma kapattı
ERZİNCAN – Erzincan’ın Kemaliye ve İliç ilçelerinde faal olan sağanak yağış sele dönüştü. Derelerden taşan sel suları dolayısıyla ekincilik arazileri akarsu altında kaldı, ara sıra köy yolları ulaşıma kapandı.
Meteorolojinin kuvvetli yağış uyarısında bulunduğu Erzincan’ın Kemaliye ve İliç ilçelerinde yağışlar yeğin ve su baskınlarına bozukluk oldu. Akva boğanak yağış nedeniyle Kemaliye’nin gâh karye yolları sel sularından bozma oldu. Girgin Deresi’nin artan debisi, tarihi Taşyolu üzerinde mevcut dere menfezini uçurarak ulaşımı durdurdu. Ara Sıra güzergahlarda bile kayşa nedeniyle öğün kapandı.
Kemaliye Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bütün muhtarlarımızın dikkatine duyurulur. Yaka-Yeşilyamaç-Yayladamı-Sükse-Subaşı-Yeşilyayla köyleri arasındaki el güzergahında yağışlardan çevre icraat bitmeme ettiğinden bu güzergahın kullanılmaması bunun adına Başpınar Köprüsü’nü kullanmaları gerekmektedir. Gözaydın-Ağıl-Girgin-Harmankaya-Gümüşçeşme köyleri arasındaki nöbet güzergahını kullanan vatandaşlarımız Dilli Deresi taştığından belde Taş yolu ayrıntılı tıpkı müddet trafiğe ilişkin olduğundan kullanılmayacaktır. Göbek-Kekikpınar arasındaki el güzergahında yağışlardan kontekst sadık olduğundan bu güzergah dahi kullanılmamalıdır.
Yola çıkmayı düşünen vatandaşlarımızın jandarmayı arayarak yolun yıldızlı olup olmadığı için bilgi almaları gerekmektedir. Ayrıca bitmeme fail yağışlar dolayısıyla hâkim, göçü, su basması, meşgul, ulaşım da aksamalar kadar oluşması muhtemel risklere alın vatandaşlarımızın tedbirli ve dikkatli olmaları önem arz etmektedir” denildi.
Heyelan nedeniyle bile Kemaliye ile ilçe hastanesinden itibaren bozuk Uran Sitesi, Bahçe ve Sırakonak yolu trafiğe kapatılarak kontrollü geçiş sağlanmaya başlandı.
Sağanak yağış İliç ilçesinde da bazı yollarda tahribata neden olurken tarım arazileri su altında kaldı. Akdoğu (Hığdar) köyünün içerinden geçen dereden hâkim suları taştı. Kemaliye ve İliç’te seçme birey kaybı yaşanmazken maddesel hasarın çokça olduğu bildirildi.

Share: