Elazığ’da “Fırat-Dicle 1. Ast Havzası Toprak Dalavere Heyeti Toplantısı” gerçekleştirildi

Elazığ’bile, 2022 yılı “Fırat- Dicle 1. Madun Havzası Bölge Dalavere Heyeti 2. Dönüş Toplantısı” gerçekleştirildi.

Kentteki aynı otelde, Elazığ Valiliği ve Çap Su İşleri (DSİ) 9. Havza Müdürlüğü eş sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Fırat ve Dicle Havzası’nın düzlük aldığı mıntıka illerindeki zirai akarsu kaynaklarının geliştirilmesi, bol kullanımı, tamamlanan ve bitmeme eden projeler üstüne ilişik kurum yetkilileri istişarelerde bulundu.

Vali Ömer Toraman, konuşmasında, tarımsal sulamada daha çağdaş ve bereketli sulama sistemlerine geçilmesi, çarkıt salma sulama yöntemlerinin terk edilmesi gerektiğini belirtti.

Kentte zirai sulamaya yönelik hayata geçirilen projelere değinen Toraman, “Bu sene Kanatlı Barajı ile Sarıcan Barajı ve sulaması hayata geçirildi. Kanatlı ve Sarıcan sulamasının ayrımsız avantajı da cazip sulama olması. Yani seçme pompaj sulamasına gerekseme duymadan, öz cazibesi ile mevrut akarsu kaynağıyla ilk defa 100 bin dönüm büyüklüğünde tarımsal alanı karışık tarıma geçirdi. Bu mefret benzeri evolüsyon çünkü bu ilimizin ve ülkemizin sulanabilir ekincilik arazilerinin, iz tarıma geçmesine olumlu katkısı olan bir projedir.” dedi.

Toraman, Kuzova Projesi’nin ise tamamlandığını, burada ihtiyaç duyulan erke maliyetini budamak amacıyla DSİ Genel Müdürlüğünün GES projesini hayata geçirdiğini anlatarak şöyle bitmeme etti:

“Uluova Projesi üstelik sayın Cumhurbaşkanımız bu yılın mayıs ayında yayımlamış olduğu ayrımsız kararname ile desteklenmesi müstelzim büyük sulama projeleri içerisine dahil edildi. Bu projenin gerekseme duyduğu tahminî 600 milyonluk materyal alınması amacıyla sayın Cumhurbaşkanımız kararnamesini yayımladı. Şu an da eksiltme çalışmaları bitirilmek için, önümüzdeki günlerde materyal alıma yapılarak yüklenici yoluyla bunun bağlı sisteme dönüştürülmesi çalışmaları bitmeme ediyor. Projenin tıpkı ayrıksı unsuru olan pompaj istasyonu de sayın Bakanımız talimatlarını verdi, zımnında bunun ihale çalışmaları da bitmeme ediyor.”

“Suya olan irade her güzeşte dönme artmaktadır.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Umum Müdür Yardımcısı Mazbut Aras bilgelik verdiği Türkiye’nin akarsu kaynaklarının akla yatkın bir şekilde korunması gerektiğine dikkati çekti.

Dünyada adam başına düşen akarsu miktarının 5 bin metreküpten zaman 1000 metreküp seviyelerine gerilediğini vurgulayan Aras, “Nedeniyle kişi başına düşen akarsu miktarımız bu kadar azalmışken biz suyu bugünden başlayarak makul bir şekilde koruyup bizden sonraki nesillere birlikte ulaştırmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Suya olan kâm rastgele sabık ahit hele insanoğlunun gelişen ihtiyaçları ve sanayinin gelişimiyle alay malay artmaktadır. Dolayısıyla suyun tutar ve nitelik yerine korunması yönünde Genel Müdürlüğümüz ve ülkemiz yerine değişik icraat yapmaya devam ettik. Bunların başında da nahiye ölçekli dümen planlarına geçişi sağladık.” diyerek konuştu.

Share: