Elazığ’da 345 personelin katıldığı zelzele ve ateş tatbikatı soluk kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı hareket tatbikatında, binadan göle, kriz altından araçta sıkışmaya bir nice alanda mahdut kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’de İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Hazar Gölü kenarında sarsıntı ve ateş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik yer sarsıntısı ve cuşuhuruş tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, kontrol, istirdat çalışması yaptı. Peşi Sıra görüngü adına irsal edilen UMKE ekipleri yaralıları çöküntü altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında kalan vatandaşların bulunması için kokuya hassas bitirmiş kontrol kurtarma köpeği bölgede taharri yaptı. Yapı içerisinde kalan aynı yurttaş ise AFAD ekipleri tarafından halat yardımıyla kurtarılırken, suda boğulan benzeri güç ise İl Güven Müdürlüğü dalgıç ekipleri eliyle bulunduğu yerden kurtarılarak ait birimlere teyit edildi. 345 personelin katıldığı sarsıntı ve coşkunluk tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’üstelik AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel hareket kıyamet tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Afet tatbikat yılı kendisine car edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde deprem tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün üstelik Elazığ’de bölgesel sarsıntı tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik laf başlıkları altında hareket veya benzeri afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etmiş olacağız. Bu çerçevede memleket düzeyinde, havza düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye himmet gösteriyoruz. Seçme hangi büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında son dönemde kaydedilen arz iri depremlerden bir tanesini muammer vilayet adına bu tecrübeye halen aktif tıpkısı şekilde cemaat durumda. Fakat esasen da ülkemiz temas soy afetlere maruz kalabilecek aynı coğrafi özelliklere eş. O yüzden gelişigüzel tip afete alın yine esasen bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bölgesel ayrımsız manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın özlük kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan birlikte ilişik ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar üstelik tahminî 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Hareket ve yangın tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın birlikte Şehremini Delicesine Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Itimat Müdürü Izzet Hâkim, İl Kurnaz Komutanı Miralay Kasıt Evren, çalım müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: