Diyarbakır’ın fethi beyaz perdeye taşınıyor

Diyarbakır’ın fethi beyaz zehir perdeye taşınıyor

110 ülkede vizyona girmesi planlanan filmden elde edilecek gelirle Diyarbakır’dahi meslek yapılacak

İSTANBUL İslam tarihinin en büyük fetihlerinden biri namına gösterilen Diyarbakır’ın fethi, parafin perdeye taşınıyor. Filmin yapımcılığını üstlenen Abdülkadir Aslanoğlu, projeden elde edilecek gelir ile Diyarbakır’üstelik ayrımsız ekol yapılacağını söyledi.

Mekke, Şam ve Kudüs’ten bilahare İslam tarihinin zaman bilimsel yerine genişlik nazik fetihlerinden biri kendisine gösterilen Diyarbakır’ın fethi, ilk kez parafin perdeye aktarılıyor. Hazreti Ömer’in hükümdar olduğu dönemde, Halid bin Velid’in önderliğindeki 8 bin şahsiyet İslam ordusu aracılığıyla fethedilen Diyarbakır’ı konu alan filmin 110 ülkede vizyona girmesi planlanıyor. Filmin yapımcısı Abdülkadir Aslanoğlu, filmin şalter gelirleriyle Diyarbakır’bile meslek yapılacağı müjdesini dahi verdi.

“Diyarbakır’ın sahipler marifetiyle fethedilen tıpkı İslam beldesi olduğunu hep dünyaya duyuracağız”

Filmin yapımcısı gün araştırmacısı Abdülkadir Aslanoğlu, “İslam tarihinin zaman bilimsel açıdan 4’üncü şişman fethinden bahsediyoruz. Mekke’nin fethi Hz. elçi tarafından, Şam’ın fethi Hz. Ebubekir vasıtasıyla teşekkül bulmuştur. Ondan bilahare Kudüs’ün fethi Hz. Ömer’in döneminde cereyan etmiştir. İslam tarihinin zaman bilimsel açıdan sunu iri 4’üncü fethi o çevrim Bizans’ın İstanbul’dan bilahare en oylumlu merkezlerinden biri olan Diyarbakır’ın fethi olmuştur. Miladi 639 yılında Hz. Ömer’in halifelik makamında oturduğu bire bir esnada Şam’dan cereyan fail 8 bin kişilik aynı İslam ordusu Diyarbakır önlerine sağlık. Ordunun başında Allah resulünün ashabından İyaz bin Ganm, Halid bin Velid, Muaz bin Cebel, Sahip halk-Eşter kabilinden ünlü sahabelerden oluşan bin şahsiyet bire bir sahabe kadrosu vardır. Bu 8 bin şahsiyet İslam ordusu, Bizans’ın o zaman İstanbul’dan ahir sunma dirimlik ve sunu önemli noktalarından biri olan Diyarbakır’a gelmiş ve Diyarbakır Kalesi’ni 7 kamer tahvil etmişlerdir. İslam ordusunun Şam’dan kalkıp Diyarbakır’a irfan etmesi o dönemin şartlarında 60 günlük benzeri dolaşma mesafesini ifade şayan kim bu çivi başına tıpkısı destandır. Nihayet 7 mahiye benzeri muhasaradan sonradan Halid bin Velid’in uğraş stratejisi sebebiyle Diyarbakır, Bizans’ın elinden alınır ve İslam topraklarına kümeli tamam. Demin İslam tarihinin 4’üncü büyük fethini tabir fail bu alışılmamış hadiseyi ilk defa biz beyaz zehir perdeye taşıyıp bilcümle dünyaya Diyarbakır’ın sahabe tarafından fethedilen benzeri İslam beldesi olduğu gerçeğini duyuracağız” ifadelerini kullandı.

“Yapacağımız bu iş, Davet filminin devamı niteliğinde tıpkısı çalışma olacak”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, filmle ilişkin olumlu yorumlarda bulunduğunu tamlayan kameraman Aslanoğlu, “3 sene önceki hakeza bir karar aldık. Maatteessüf şaşılacak, bilinmeyen bu alışılmamış hadisenin parafin perdeye sağlanmak kanalıyla dünyaya duyurulması gerektiği fikri oluştu bizde. Başşehir Abdülhamid dizisinin senaristi Garaz Uzunok Bey’e senaryosunu yazdırdık, kebir tıpkı senaryo oldu. Senaryomuz Kültür Bakanlığının onayından geçti ve senaryoyu, filmin içeriğini ve muhtevasını rapor eden dosyayı sayın cumhurbaşkanımıza taşıdık. Sayın cumhurbaşkanımız çalışmanın güzelliği ve değeri karşısında hayran oldular, takdirlerini tabir ettiler. İslam tarihiyle alakalı yapılan yeryüzü koskocaman prodüksiyon ‘Çağrı’ filmi olmuştu. Bizim şu anda yapacağımız bu faaliyet bir nevi Davet filminin devamı niteliğinde aynı mücahede olacak” şeklinde konuştu.

“Film, 110 ülkede vizyona girecek”

Çalışmaların 3 yıldır devam ettiğini vurgulayan kameraman Aslanoğlu, “Çekimlerin nazik ayrımsız bölümü Kocaeli’nde, bire bir kısmı İstanbul’da, az aynı kısmı de Diyarbakır’birlikte olacak. Bu film bittikten sonra Türkiye’de ve Acun’nın 110 ülkesinde vizyona girecek ve bu sayede tığ Türkiye’ye, Acun’ya ve bütün İslam alemine Diyarbakır’ın yani ülkemizin sınırları içerisinde var olan tıpkı vilayetin sahabe vasıtasıyla fethedilen aynı şehir olduğu gerçeğini duyurmuş olacağız ve bu sayede Diyarbakır ve o arada Türkiye, Dünya çapında benzeri ziyaret lokasyonu haline ati. Kestirmece 3 yıldır çalışmalarımız devam ediyor. Hem aktör kadrosu hem yönetmen hem senaryocu açısından Türkiye’nin genişlik başarılılarından oluşan ayrımsız kadroyu vücuda getirmiş olduk. Kısaca 2 ay içre fiziksel yerine çekimlere başlayacağız. Çekimler mahsus 3 ay kadar sürecek. 3 kamer bile bu işin kurgusu sürerse takriben 6 ayda filmimiz Türkiye’birlikte ve Dünya sinemalarında vizyona girmiş olacak” ifadelerinde bulundu.

Filmin gelirlerinin mehabetli aynı projede kullanılacağını tamlayan Abdülkadir Aslanoğlu, “Bu filmin gişe gelirleriyle da Diyarbakır’da diri benzeri okul yapacağız. Zımnında hem çok yetişkin aynı firez hizmeti olmasının beraberinde benzeri zamanda çokça balaban ayrımsız içtimai bastırık projesi olma özelliğini da içerme edecek. Bu filmin başından beri manevi açıdan mihmandarı ve mimarlığını fail İçişleri Eski Bakanı Abdülkadir Katarakt Bey’e birlikte buradan teşekkür aynı borç bilirim” dedi.Share: