Küba’daki liman yangını taharri altına makbuz

Ülkenin kuzeyindeki “Matanzas Süper Tanker Üssü” olarak aşina kabak petroldepolama tesislerinde günlerdir devam eden tehlikeli çalışmanın ardından yangındurduruldu.

Küba Ulusal İtfaiye Ofis Başkanı Avalos Jorge, yangının büyük oranda söndürüldüğünü belirterek, soğutma çalışmalarının kalabalık bir ekiple sürdürüldüğünü belirtildi.

Yer Yağı sızıntısı dolayısıyla halen kıtipiyoz yangınların devam ettiğini dile getiren Jorge, Venezuela ve Meksikalı meslektaşlarının eşsiz aynı çaba gösterdiğini kaydetti.

Jorge, uluslararası iş birliğine destek veren ülkelere teşekkür ederek, hasar tayin çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Patlamaların defa açtığı yangınlar cihetiyle yakıt depolama tesislerinin yüzdelik 40’nın namevcut olduğu ve telafisinin çok antlaşma alacağı değerlendiriliyor.

Mavera yandan Küba Halk Sağlığı Bakanlığından yapılan açıklamada, hastanede tedavileri devam eden 5’i kilolu tevessül etmek amacıyla 20 kişinin bulunduğu vurgulandı.

Sebep huruç etmişti

Yetkililer, yıldırım eski etmesi zımnında limanda kâin yakıt depolama tanklarında coşkunluk çıktığını, ilk belirlemelere göre 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise kaybolma olduğunu duyurmuştu.

Matanzas Limanı; yer yağı kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve termik santralleriyle ülkenin sunma büyük endüstri ve tecim limanı yerine biliniyor.

Belçika orman yangınlarına karşı ‘kırmızı kod’a intikal yaptı

 

Fransa Gironde’de bakir tıpkısı cuşiş başladı

 

 

Share: