Danimarka’da Başbuğ Orhan rüzgarı

Aziziye Şehremini Muhammed Cevdet Orhan, Danimarka’üstelik Erzurum rüzgarları estiriyor.

Türkiye-Danimarka Önemli Büro İşbirliği ile yürütülen “Verimli ve Bağan Karbonlu Isıtma ve Soğutma Projesi” çerçevesinde, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji Kentleri Birliği’nden aynı heyetle Danimarka’ya revan Başbuğ Orhan, erke ve ısı uygulamalarına yönelik maharet düzentileme ziyaretlerine katılıyor. Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve bire bir zamanda Denizli Büyükşehir Şehremini olan Osman Zolan’ın yanı sıra Kütahya Belediye Reisi Bilici Işık ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin da bulunduğu heyetle Danimarka’nın ilk Snderborg kentine giden Aziziye Belediye Reisi Orhan, Snderborg Şehremini Erik Lauritzen’e mihman oldu.

Snderborg Uray binasında göndere çekilen Türk bayrağı ile karşılanan yıldız bilimi, burada gerçekleştirilen teknik emek toplantısına katıldı.

Enerji meşgul temaslar

Uray ziyaretinin peşi sıra heyet halinde enfrastrüktür çözümleri, erke, teshin ve soğutma alanlarında açık bire bir yelpazede temas sektöre bakım sunan Danfoss şirketini gezen Başbuğ Orhan, dünyaca adlı bu şirketin enerji verimliliği yönündeki çalışmaları ve termal kaynakların da kullanıldığı lehçe ısıtma sistemlerini yakından görme fırsatı buldu.

Danimarka temasları çerçevesinde henüz sonraları Aarhus kentine sabık Komutan Orhan, 350 bin kişilik nüfusuyla Kopenhag’dan bilahare ülkenin arz balaban ikinci şehri olan Aarhus’ta bile ayrımsız dizi film ülfet gerçekleştirdi. Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı EVÇED Başkanı Abdullah Buğrahan Karaveli, Enerji Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ve Pamukkale Belediye Reisi Avni Örki ile Aarhus Belediyesini konuşma fail Orhan, Snderborg’de olduğu kadar burada de astronomi halinde göndere fariğ olan Türk bayrağı ile karşılandı. Şehremini Jacob Bundsgaard’a misafir olan Türk heyeti, erke verimliliği ve yenilenebilir erke kaynaklarına dair ustalık tıpkısı derinti gerçekleştirdi.

Uçucu uygulamalar görülecek

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Danimarka Hükümeti arasındaki sektörel işbirliği çerçevesinde planlı ortak proje üzere Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı’nın davetlisi olarak Danimarka’üstelik kâin Başkan Orhan, Aarhus, Silkeborg, Odense, Holmegaard ve Kopenhag şehirlerindeki erke yatırımları ile uçman uygulamaları bile tekrar heyet halinde yerinde görüp, tetkik fırsatı bulacak.

Aziziye Belediye Reisi Orhan, “Seçkin ziyaretimizde pekâlâ Erzurum ve Aziziye’mize dair hususi aynı parantez açıyor, şehrimizin sahip olduğu erke kaynaklarına ilgi çekmeyi birlikte ihmal etmiyoruz. Bu kıymetli etkinliğe Aziziye Belediyemizi bile karışma eden Bakanlığımıza ve Erke Kentleri Birliğimize teşekkür ediyoruz” dedi. – ERZURUM

Share: