Mersin Ağacı Büyükşehir’in Akarsu Altı ve Akarsu Üstü Arama Istirdat Amirliği Ekipleri Göreve Hazır

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Kıyamet Taharri ve Kurtarma Büro Müdürlüğü’hangi mecbur Su Altı ve Akarsu Üstü Arama Kurtarma Amirliği’ne sınırlanmış ekipler, gerekseme duyulan her noktada hizmet vermeye bitmeme ediyor.

Deniz, göl, gölet kadar alanlarda değme soy istirdat görevinde mevcut Akarsu Şeş ve Akarsu Üstü Taharri Kurtarma Amirliği ekipleri, baskın baskınlarında, öz yataklarında ve su kuyularında gerekseme mahsus görevlerde dahi düz alıyor.

EKİPLER SOSYAL PROJELERDE BIRLIKTE GÖREV ALIYOR

Asli görevlerinin dışında toplumsal projelerde bile düzlük düzlük ekipler; deniz dibi temizliği, resiflerin denize bırakılması ve sonrasında bu resiflerde cıvıltı olup olmadığının kontrolü, deniz dibinden numeneler alınması kabilinden konularda birlikte canlı kendisine görev yapıyor. Su Altı ve Su Üstü Taharri Istirdat Amirliği’ne sınırlanmış ekipler antrparantez başka kurumlar ile Büyükşehir Belediyesi’nin değişik daire başkanlıklarının ihtiyaçları doğrultusunda  değme türlü su şeş ve su üstü görevini yerine getiriyor. 1 bot kaptanı ve 5 taharri istirdat dalgıcından oluşan amirlikte, 1 taharri halaskâr ve 1 adet burçlar kuşağı bot düz alıyor.

“ÖZELLİKLE FACIA ZAMANLARINDA OLASI YERLERDE KONTROL KURTARMA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRMEKTEYİZ”

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi’nde Kıyamet Taharri ve Kurtarma Yazıhane Müdürlüğü Akarsu Şeş ve Akarsu Üstü Arama Kurtarma Amiri Teşrinisani Şans, “Amirliğimiz, su altı ve su üstü seçme tür; bahir, nehir, göller, barajlar, akarsular, dereler, göletler, sulama kuyuları, akarsu kuyuları, sulama havuzları ve bu forma yerlerdeki bütün arama kurtarma faaliyetlerini icra etmektedir. Deniz boğulmalarında 112’den aldığımız ihbarla, Periferi Güvenlik ve Deniz Polisi ile koordineli olarak fenomen bölgesine gideriz. Olay bölgesinde denizin dalga, hareket durumunu kontrol ederek, kaybolan vatandaşımızı ne yönde arayacağımızı evvel geçmiş bulup, o yönde kontrol kurtarma faaliyetine alay malay girişiriz. Alelhusus facia zamanlarında öz yataklarında, akarsularda akıntının olduğu bölgede dere yatağının yapısına göre, mümkün yerlerde kontrol istirdat çalışmalarını sürdürmekteyiz ve vatandaşımızı aramaktayız” diye konuştu.

Yaz aylarında havaların haddinden fazla hamam olması nedeniyle bölgedeki akarsuların, kanalların ve ırmakların hava merkezi haline geldiğinden alay eden Nasip, “Buralarda gerçekten yaştaki vatandaşlarımızda, yara sonuçlar doğuran olaylarla karşılaşmaktayız” dedi.

EKİPLER YAPAY RESİFLERİN DA KONTROLÜNÜ SAĞLIYOR

Asli görevlerinin dışında katıldıkları çalışmalar karşı üstelik bilgelik veren Felek, “Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal projelerde, Çevre Saflık Haftaları’nda Periferi Düzenlilik ve Deniz Polisi ile bahir eğin temizliğini bilcümle alay malay yapmaktayız. Denizlerimizin temizliğini kontrol etmekteyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Kasaba ve Sililik Haftaları’nda deniz dibi temizliği yapmaktayız. Büyükşehir Belediyemiz aracılığıyla oluşturulan bireşimli resiflerin indirilmesinde, yapay resiflerde çalışkan yaşamının oluşup oluşmadığının kontrollerini belirli aralıklarda yapmaktayız” diye niteleyerek konuştu.

Share: