Cumhur Reisi Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ilgili, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu anne kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Demokrasi, türe ve özgürlükler üstüne ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep canlı tutuklarını dile getiren Erdoğan, temas programlarında çeşitli kesimlere müteveccih hesaplı ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylecene 2023 hedeflerine akıllıca güvenli adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü bakanlar kurulu toplantısında dahi bu çerçevede yıpranmamış değerlendirmeler yaptıklarını, yeni çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, tıpkı müddet geçmiş duyurduğumuz, milletimize 500 bin konut, 250 bin arsa, 50 bin aksiyon yeri kazandırma amacını taşıyan ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki akıbet gelişmelerle ilgili. Bilindiği kadar sosyal bölük projeleri, hükümetlerimizin evvel gününden itibaren bildirme çok önem verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz bire bir icraatımızdır. Sonuç dönemde hane, kira ve emlak fiyatlarındaki kontak yükselişler, bizi yeni ve daha şişman tıpkısı atılıma yöneltti.” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının ardından, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu asıl kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu, tüm şartları namına getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna kadar bitmeme edeceği göz önüne alındığında, bu rakamların elan de artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman toplumsal konut projesi olan bu kampanyamıza gösterilen kısık bağ bizi elan gelecek adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 bin olan bölük sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 yıl ortamında hak sahiplerine tasdik edeceğiz. Basamak inşası amaçlı yer sayısını üstelik 1 milyona tart kararı aldığımızı aynı süre önceki duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ait hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını yarmak vasıtasıyla bu arsalarımızı birlikte hazırladık. Arsa yerlerini yüzdelik 40’ı kent merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Elbette bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin uygunluk durumuna göre şekillenmektedir. Ev amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’üstelik, 100 bini Ankara’birlikte, 25 bini İzmir’dahi, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’dahi, 25 bini Kayseri’üstelik, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Ayrıksı şehirlerimizdeki arsa sayıları üstelik toprak uygunluğuna göre tayin edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı göz sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhur Reisi Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem de arsaya başvurabileceğini fakat eneze ikisi gürpedek çıkarsa hemen birini tercih edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı en akla yatkın şartlarla, gönül huzuru ortamında oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Arsa fiyatlarını, piyasa bedelinin haddinden fazla altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun konusunda bire bir dakika önceki evlerini yapabilmelerine da destek vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yalnız ülkemizin değil, ihtimal bile dünyanın yer büyük toplumsal celal uygulaması olan bu projeye müşterek parselleri de dahil ediyoruz. Beraberinde parsellerdeki hak sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada konut nesir edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller bile medar pozitif 4 yahut 5 cellat geçmeyecek şekilde düz yazı edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla birlikte aksiyon birliğine gidilecek. Basamak gayeli arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları zaman itibarıyla alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını antrakt ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene ortamında bitecek. Bağımsız Milletvekili parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri da 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, içtimai konutların inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Gayrı illerde üstelik aceleci bir şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin hareket yerinin önceki etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin hareket yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare beyninde mütebeddil bu gelişim yerleri, 350 bin liradan başlayan eşit, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla vasıl vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Sadece bu hareket yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Sonuç kampanyayla gelişigüzel TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı hane sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde yol açacağı konuşu ruh 2 trilyon liraya ulaşacak. Seçkin TOKİ projesi kabil bu kampanya bile özel sektörün hane yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın ayrımsız misil daha ülkemize, milletimize ve hele adalet sahiplerimize aldatıcı olmasını diliyorum.”

Cumhur Reisi Erdoğan, bire bir sava da üniversite öğrencilerine çevirmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde yetişek-tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 kat verilecek bu destek sayesinde, yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara seçkin denge getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Esnafımız amacıyla 100 bilyon teklik ayrımsız güven kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara bile müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, herhangi bir dönemde olduğu kadar müstevli ve kavga şartlarının neden olduğu dokuz canlı süreçte de esnaf ve sanatkarların yanında olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı saha verdiklerine bel eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız kadın girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak, 17 milyar liranın üstünde ayrımsız kök kullanmıştır. Gençlerimiz üzere muhtelif esame altında başlattığımız müteşebbis kredilerinden 52 bin güç 10 bilyon lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demincek birlikte cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız yeni tıpkı emniyet destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank eliyle 60 kamer vadeyle ve yüzdelik 7,5 getiri oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar teklik ayrımsız yüreklilik kampanyası başlatıyoruz. Hemen bununla kalmıyor, itimat üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, aksiyon yeri edindirme ve kayıt kredisi limitlerini üstelik 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Genç girişimcilerimizin muvaffakiyetsiz faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını üstelik 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp de takibe sakıt esnaflarımıza 6 ayak tabanı büyüklüğünde dümbelek ödemesiz, 36 taban kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz. Tüm bu kolaylıkların esnafımıza berceste olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: