Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu arsa ve iş yerlerinin fiyatı ve taksitleri kaç liradan başlayacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren hükûmet toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla beklenen ve başvuruları zaman başlayan TOKİ İlk Evim Yer Projesi ile ilişkin eskimemiş detayları paylaştı.

7,2 MİLYON MÜRACAAT YAPILDI

Projeye şimdiye kadar 7,2 milyon başvuru yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız bire bir süre evvel duyurduğumuz milletimize 500 bin bölük, 250 bin arsa, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki serencam gelişmelerle ilgilidir. Sosyal göz projeleri sunma haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Yer ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu asıl büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4,5 milyonu cümle şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği göz önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu doğruluk sahiplerine teyit edeceğiz. Arsa sayısını de 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Ne şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzde 40 şehir merkezinde yüzde 60’ı ilçede olmak şekilde belirledik.

“CILIZ YER VE EV ÇIKARSA TAKKADAK BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Bölük amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’üstelik olacak şekilde planlandı. Sair şehirlerimizdeki yer sayıları toprak uygunluğuna bakarak belirleme edilmektedir. Vatandaşlarımız arsa ve konuta benzeri anda başvurabilir. Fakat eneze ikisi apansız çıkarsa yalniz birini yeğleme edebileceklerdir. Yer fiyatlarını ortalık bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, ayrımsız zaman ilk evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Alay Malay parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz nesir talebinde bulunabilir. Bu parselde medar fazlalık 4 yahut 5 moskof geçmeyecektir. Göz amaçlı arsaların ve hisse senedi yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Türe sahibi vatandaşlarımız Fasıla ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının hacısı hocası 2 yıl içre bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin evvel etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi arasında mütebeddil 350 bin liradan kıymet 2633 lira taksit, 10 yıla varan vade ile esnaflarımıza sunulacaktır. Hemen bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün bölük yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: