Reisicumhur Erdoğan’dan öğrencilere müjde: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere muvasala desteği sağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim öğretim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri için erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 el verilecek bu destek sebebiyle kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara rastgele abra getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Derinti sonrası açıklamalarda kâin Reisicumhur Erdoğan, “Küresel soylu erki krizin ve asayiş tehditlerinin giderek arttığı aynı dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile üretim ve tedbir kanallarının tıkanması ile başlayan ve dinginlik ihtimali ile tırmanan bu sancılı dönme tabiatıyla ülkemizi dahi etkilemektedir. Talih ve milletçe düzensiz göç akınından avlu pahalılığına büyüklüğünde tıpkı sekans külfet ile savaşım ediyoruz. Ancak Türkiye farklı devletlerden ayrımlı adına uzunca tıpkısı süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların da etkisi ile tehditleri önceden görebilme ve şipşak tedarik alabilme kabiliyetine ehil tıpkı ülkedir. Hakikaten herhangi bir küresel akse ve peşi sıra yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını tıpkı kere elan teyit etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile takviye ettiğimiz asayiş ve toplumsal mimarimiz bizi bölgemizdeki sair kaoslara karşı bile korunaklı arkaç getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet Altını tarihinin arz faziletli istihdam rakamına kazanmış olduk”

Diplomaside uzunca bir süredir uğranan tekme standartların yeni lehçe dalgalanmalar karşısında tartılı ve olumlu politikalar geliştirme imkanı sağladığına aksan özne Cumhur Reisi Erdoğan şunları kaydetti:

“Soylu Erki saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sebebiyle global krizin yıkmacı etkilerini sunu beş altı düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa başta görünmek üzere bilcümle dünyayı yağız esmer düşündüren enerji krizini hem töz çeşitlendirmesine anbean hem yerel ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek tedarikli yakalandık. İstihdam odaklı tutum programımız yardımıyla dinginlik tehlikesinin giderek elan faziletli sesle konuşulduğu aynı dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. İşte zaman ağustos ayı avarelik rakamları açıklandı. Buna göre aylaklık oranı aynı esbak aya göre 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile bir tane haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun konusunda daha çok. Böylecene Cumhuriyet tarihinin arz faziletkâr istihdam rakamına kazanmış olduk. Hükümetlerimiz döneminin sayı farkı enflasyonu yüzdelik 13 iken, son günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı siyasi ve içtimai saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını esasen hatırlatmak istiyorum. Pahalılık ile mücadelemizi sürdürürken temas kesimden insanımızın avlu pahalılığının öğün açtığı bol bolamat kaybını telafi edecek adımları bile birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon referans yapıldı”

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Toplu Bölük İdaresinin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini henüz önceki paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakınları ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4 buçuk milyonu tamam şartları hesabına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar bitmeme edeceği göz önüne alındığında bu rakamların daha birlikte artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman sosyal hane projesi olan bu kampanyamıza gösterilen bunaltıcı bent bizi elan ileri adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin evvel etabındaki rakamı 250 olan bölük sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk hamle 250 bin konutumuzu 2 sene içerisinde adalet sahiplerine teyit edeceğiz. Konut inşası amaçlı yer sayısını de 1 milyona tarh kararı aldığımızı tıpkı süre önce duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı iş ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile ait hazırlıkları tamamladı.”

“Beraberinde parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada ev düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek”

Toplumsal hane projesine yanında parsellerin de karışma edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alay Malay parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde medar zait 4 yahut 5 allahsız geçmeyecek. Bu şekilde nesir edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla de işbirliğine gidilecek. Ev amacı yer ve işyerlerinin başvuruları bugün bakımından alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki adalet sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını aralık ayından itibaren alabilecekler. Yer tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Bağımsız Milletvekili parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri birlikte 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’üstelik Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diyerek konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde terbiye öğretim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla muvasala desteği sağlayacağız”

Darülfünun öğrencilerine da müjdelerde bulunan Erdoğan, “Benzeri sava dahi üniversite öğrencilerine isnat etmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim bilimi öğretim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 defa verilecek bu destek sebebiyle tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara seçme yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtası ile 60 kamer önel ile ve yüzdelik 7,5 nema oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 bilyon liralık tıpkı güven kampanyası başlatıyoruz”

Bir gayrı müjdelerinin dahi esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Her dönme olduğu kabilinden müstevli ve uğraş şartlarının önümüze çıkarttığı takatli süreçte bile esnaf ve zanaatkarlarımızın yanı sıra olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı düzlük veriyoruz. Mesela geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Avrat Girişimci Kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 milyar liranın üstünde bir köken kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla değişik adlar altında başlattığımız hamle kredilerinden 52 bin dirilik, 10 bilyon teklik bire bir kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi bile Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yeni bir emniyet bindi paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtası ile 60 kamer önel ile ve yüzde 7,5 ürem oranı ile istifade edebilecekleri 100 milyar teklik benzeri itimat kampanyası başlatıyoruz. Sadece bununla kalmıyor, itimat üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve kayıt kredisi limitlerini dahi 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Zihayat girişimcilerimizin rate faizli emniyet limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan cesaret kullanıp bile takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya büyüklüğünde idraksiz ödemesiz, 36 aya büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli cesaret ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini almanak 16 milyar metreküpten iki kat artış ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Erke alanında da makro adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve umulmayan kesintilere karşı hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile birlikte Avrupa’nın enerji sunu güvenliği için birlikte eleştiri öneme sahip TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten 2 kat çoğalma ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbür anlaşması ile bu ülkenin kıta sahanlığındaki petrol ve türevlerinin çıkartılması üzerine yıpranmamış aynı işbirliği alanı oluşturduk. Antrparantez Ana Deniz, Katar, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Mürekkep Arap Emirlikleri ile enerji alanında yıpranmamış işbirliklerimizin önünü anahtar temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Aynı akşam anlayışsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine adına getiriyoruz”

Çizik güvenliği noktasında düzenlilik güçlerinin 7/24 uyanıklık halinde olduğuna ilgi çekici Erdoğan, “Yıldırı örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve güvenlik güçlerimize müteveccih hiçbir saldırıyı karşılıksız ve cezalandırılmamış bırakmıyoruz. sınır dışı harekatlarımızı özlük önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Imdi yıldırı örgütleri ile alay malay ülkemize hasımlık mugaddi herkesin güç rüyası haline mevrut, ‘Aynı geceleyin anlayışsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen namına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: