Çukurova’nın gençleri göz dolduruyor

Çukurova Basket Kulübü (ÇBK) Sazak Yenişehir Belediyesi’nde ustalık ekibin talimatı doğrultusunda A takımla gelişigüzel antrenmana sâdır güre basketbolcular, performansları ile dikkat çekiyor. A takımda sürekli olmayı amaçlayan gençler, hem ÇBK’ye hem da Türk basketboluna teferruatlı yıllar hizmet etmek istiyor.

Altyapı yatırım ve projeleri ile tekmil spor camiasının takdirini toplayan Çukurova Basket’bile oyuncuların gelişimine nazik ehemmiyet veriliyor. Kendilerine özel çalıştırıcı, kondisyoner, fizyoterapist, ruhiyatçı ve diyetisyenlerle etkin, yükselen performanslarının karşılığını de milli formayı giyerek düz çoluk çocuk kulüp içerisinde de ödüllendiriliyor. ÇBK’nın Altyapılar Umumi Koordinatörü Halil Demirbilek ve U14-U12 Mızıka Başantrenörü Yüce Doğan Korkmaz ile Türk basketboluna kazandırdığı yetenekler; Elanur Menteş (18), Edanur Karabulut (17), Elif Batı, Elif Özdemir (15), Azra Gültekin, Dilara Ersoy ve Kosovalı Malvina Haziri (14), Maharet Eş Güdümcü Galibiyet Kalaycıoğlu’nun talimatı doğrultusunda A takımla birlikte antrenmanlara çıkmaya başladı.

Kaptan Esra Ural Topuz, Asena Sert, Sinem Ataş, Gökşen Fitik, Ayrıksı Ağır Sıklet ve Gamze Takmaz gibi görmüş geçirmiş isimlerle egzersiz işleyen tendürüst basketbolcular, çalışkanlıkları ve kayırıcı dozaj performanslarıyla göz dolduruyor. Gösterilen tabur oyunlarını istekle izleyerek sunulan direktifleri kelimesi kelimesine namına getirmeyi amaçlayan çoluk çocuk, egzersiz süresince balaban bire bir özveri ile çalışıyor. ÇBK’nin karı basketbolunun lokomotifi olma hedefiyle günden güne büyüdüğünü tamlayan maharet koordinatör Zafer Kalaycıoğlu, “Bu büyümeyi gerçekleştirecek olan, gençlerin gelişip A takımda oynayarak bu görevi onların devralması ve bayrağı daha yukarılara taşımasıdır. Bu doğrultuda sürekliliği sağlamamız geçişsiz. Enfrastrüktür oyuncularımız 1 hafta boyunca bizimle çalıştı. 4 oyuncumuz milli takımda olduğu amacıyla aramızda değil. Onlar dahi ay sonu itibariyle gelince, antrenmanlarımızı henüz canlı bitmeme edeceğiz” dedi.Gençlerin çok hevesli ve hevesli olduklarını fakat mezuniyet etmeleri müstelzim tafsilatlı bir öğün olduğunu kaydeden Kalaycıoğlu, “Enfrastrüktür oyuncularımızın kâffesi burada olmaktan bahtiyar ve çok iştahlı, arzulu çalıştıklarını gördüm. Bu bile bizi bahtiyar etti. Bize erke verdiler. A mızıka oyuncuları dahi onlarla yakından ilgilendi. Gençlerimiz gördüler ki, A takımda ayartmak üzere önlerinde ikmal etmeleri gereken benzeri nöbet var. A takıma tezce çıkıp tavlamak görgüsüz değil. Hangi büyüklüğünde eksikleri olduğunu, neler yapmaları gerektiğini, burada fariza ahzetmek için artık çalışmaları gerektiğini anladılar. Çokça hevesli olmaları bu işi başaracaklarını gösteriyor” diye niteleyerek konuştu.Daha ilk A bando havasını soluyan Elanur Menteş ise şunları söyledi: “Kendimi haddinden fazla gür hissediyorum ve A takımla antrenmana çıkmak beni çok bahtiyar ediyor. 2 senedir onlara alıştım. Esra ablalar haddinden fazla havari oluyorlar, mutluyum ve heyecanlıyım. Arkadaşlarıma dahi elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Alıştırma esnasında çok heyecanlanıyorlar. Hata yapmaktan korkmamalarını söylüyorum kim sorumluluk yaparak büyüyeceğiz. İlk hedefim A takıma çıkmaktı. Onu yavaş yavaş başarıyorum. İkinci hedefim ise milli takım. Milli takımlara revan arkadaşlarımı görünce gururlanıyorum.”

A takımla antrenmanlara çıkmanın kendilerini deneyim kazandıracağının altını çizen Elif Gün Batısı bile bando halinde bereketli çalıştıklarını dile getirerek, “1-2 sene sonraları illet A milli olmayalım. 1 yıl sonradan ihtimal de A takımda oluruz” ifadesini kullandı.

Share: