Çocuklar, anneleri ile ayrımsız çatı altında yetişek alıyorlar

Füru, anneleri ile aynı bina altında eğitim alıyorlar

Merkezin bahçesi adeta minik tıpkısı çiftliğe dönüştürüldü

Köy Dirim Merkezleri ikinci evleri oldu

Eskişehir İl Milli Terbiye Müdürü Ülker Adap:

“45 öğretmenimizin fariza yaptığı merkezlerde 250 öğrencimiz eğitim bilimi talim görmektedir”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’in Sultandere Mahallesi’ndeki Köy Yaşam Merkezi’nde, anaokulu miniklerinin yanında velilerine da mütenevvi alanlarda eğitim veriliyor.

Odunpazarı İlçesi Sultandere Mahallesi’nde 30 yıldır etkisiz durumda bulunan düz, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın projesi ile İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce Sultandere Köy Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü. Dönüştürülen alanda anaokulu eğitimi düz çocukların beraberinde miniklerin velilerine üstelik muhtelif alanlarda eğitim bilimi veriliyor. Yetişek böylece verilen şehadetname ile hisse senedi yeri açılış yetkisi alabilecek olan yetişkinler, etkinliklerle günlerini eli nimetli geçirerek sosyalleşmenin keyfini yaşıyor. Eskişehir genelinde Tepebaşı, Odunpazarı, Sarıcakaya, Mahmudiye, Günyüzü, Sivrihisar, İnönü, Seyitgazi doğmak amacıyla 8 ilçede 12 “Karye Dirim Merkezi” 43 öğretmen, 38 derslik ile 250 vatandaşa yetişek veriliyor.

“Torunlar deneyimleyerek, gözlemleyerek doğayı tanıyorlar”

Karye Hayat Merkezi’nde ekol öncesi öğretmenliği fail Manolya Çalı, okulda verilen eğitimle çocuklara neler kattığı karşı konuştu. Diken, anneleriyle aynı okulda eğitim almanın çocuklara faydası ile ait olarak, “Demincek günümüzdeki doğa yoksunu ayrıntılar için bura bayağı haddinden fazla kıymetli bizim için. Tanıyamadığımız şeyi koruyamayız. Burada füru doğayla alay malay kendisine, deneyimleyerek, gözlemleyerek doğayı tanıyorlar. Bu bizim için çok kıymetli. Bir zamanda aileleriyle birlikteler. Biz burada çalışmalar yaparken başka sınıfımızda de aileleri eğitim bilimi alıyor. Yavru psikolojisi, el sanatları ve edep dersleri alıyorlar. Okulun elden çocuklara ilgilendiren olduğunu sanıyorlar. Okula çabucak öğrencilerin geleceğini düşünüyorlar. Torunlar bile ‘annemiz babamızla mı öğreneceğiz’ diyorlar. Babalar birlikte buraya gelecekler. Karı eğitimi derslerinde doğrusu destek veriyorlar katılma üstüne. Annelerinin birlikte öğrenci olması, sınıfta olmasını haddinden fazla garipsediler. Anneleri ‘ben üstelik canip sınıftayım’ dediğinde ‘nasıl yani, ne yapıyorsunuz’ orada diyorlar. Sırayla gidip geldiler, gördüler neler yaptıklarını” diyerek altını çizdi.

“Mahallelere bire bir dirim kattı, enerji kattı, kasırga kattı”

Sultandere Karye Dirim Merkezi’nde incelemelerde bulunan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Ülker Yol Yordam, yapılan etkinliklerle müntesip hem çocuk hem dahi önemli öğrencilerle kardeş kardeş etti. Merkezdeki incelemelerinin ardından konuşan Müdür Pervin Töre, “Milli Terbiye Bakanlığı’mız bu yıl birçok mebde imza attı. Bu sene geçmiş başlattığımız ve eylül ayında eğitim öğretime açtığımız Köy Yaşam Merkezleri ilk kez yapılanmıştır. Burası 30 yıldır mecbur olan tıpkı köy okulumuzdu. Bura anaokulu sınıfı ve ailelerimizin yararlanacağı Sahn Boyu Umumi Müdürlüğü’müzün koordinesinde olan Halk Terbiye Merkezi’miz marifetiyle aşçılık kursları, ahali işleri kursları, Kur’an okuma kursları ve elan sayabileceğim bir nice kurslardan köy halkının yararlandığı tıpkısı biçim haline getirilmiştir. 8 ilçede 12 okulumuzu bu şekilde köy yaşam merkezi kendisine yapılandırdık. Bu konuda bakanımız işlerin takibiyle birebir ilgilenerek motivasyonumuzu arttırdı. Umum merkezler, bu şekilde açtığımız mahallelere benzeri yaşam kattı, enerji kattı, coşku kattı. Çocuklarla birlikte ailelerin alay malay oluşu, onlara ayrımlı tıpkı bahtiyarlık kaynağı oldu. 250 öğrencimiz eğitim bilimi tedris görmektedir ve 45 öğretmenimiz görevlidir. Öğretmenlerimiz gayet ülkücü ve bu işi hasbilik ilkesiyle fail haddinden fazla zer öğretmenlerimizdir. Onlarla birlikte bu heyecanı maltalık boyu öğrenme merkezlerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Eğlenerek öğrenebiliyorlar”

Merkezde yetişek veren matematik öğretmeni Fer Duyma Yüksel, farklı öğretme metotları üzerine şöyle konuştu;

“Bu sene matematik seferberliği çerçevesinde karye dirim merkezimizde matematik atölyesi açıldı. Bu sayede anne sınıfı öğrencilerimiz, beş öğrencilerimiz isteyerek geliyorlar. Burada doğa ve aritmetik çöz içe, onlara örneklerini gösterebiliyoruz. Eğlenerek öğrenebiliyorlar ve afiyetle mesafe geçirebiliyoruz. Arılarımız var, arılar yardımıyla ayrıntılar altıgenleri ve arıların matematikle ilişkisini öğrenebiliyorlar. Salyangoz kabuğundan fibonacci sayısı öğrenebiliyorlar. Bu sayede matematiğin yabancı ayrımsız madde olmadığını, doğada de karşılaşabileceklerini ve gayet kendilerinin olduğunu görebiliyorlar.”

“Çokça bol dakikalar geçiriyoruz”

Merkezde çocuğu ile alay malay eğitim bilimi alan Esra Sezer ise merkezin inşasından önce alanın atıllığına dikkat çekerek “Benim çocuğum geldiğinde bu basar depo gibiydi iri oğlum geldiği zamanlar. Bostan falanca hiç kullanılmıyordu, hayvanat gelip otluyordu, dikenlerden yürünmüyordu. Deminden çok evire çevire, çok etraflı tıpkısı meydan oldu. Karye ortamında, bizim zarfında haddinden fazla faydası var” diye niteleyerek belirtti.

“Burada gelip kafamızı boşaltıyoruz, sakinliyoruz”

Esra Sezer gibi çocuğuyla eğimi bir çatı altında düz Huriye Çelik, eğitimin niteliği üzerine konuştu. Çelik, “Burada sülale eğitimi aldık. Filiz hocamız geldi bize ayrıntılar için, ailemiz hakkında, iletişimimiz için çok adamakıllı eğitimler verdi. Hıfzıssıhha eğitimi aldık, haddinden fazla mübarek dakikalar geçiriyoruz. işleme kursumuz da var. Burada gelip kafamızı boşaltıyoruz, sakinliyoruz. Hem üstelik çocuklarımızın birlikte olmuş oluyoruz. Bura bizim amacıyla çok adamakıllı oldu. Burada 1 kızım var, 4 yıl öne de sair kızım geliyordu amma tek hakeza değildi. Hemen tıpkısı dershane vardı, bahçe yoktu, tek yerden bahçeye çıkamıyorlardı, kumla oynayamıyorlardı. Demin ise burada kumla oynuyorlar, çamurla oynuyorlar gayet adamakıllı yani” dedi.

70 yaşındaki Ganime Akgün ise baştan okula başladığı üzere dallar üzere şen olduğunu “Ben dahi dilek ettim. Gençliğimizde olmadı deminden gideyim dedim, geliyorum. Müdürümüze bize hakeza tıpkı amelî sağladığı için teşekkürname ederim” şeklinde dile getirdi.

Share: